Facebook’un “Minnettar” simgesi sözde ermeni soykırımını mı temsil ediyor?

Facebook'un "Minnettar" simgesi sözde ermeni soykırımını mı temsil ediyor? 1

Facebook’un anneler günü ile beraber kullanıma sunduğu “minnettar” simgesi dünyada olmasa da Türkiyede epey tartışma konusu olacağa benziyor.

Genel olarak “unutma beni çiçeği” olarak bilinen mor çiçek, Ermenistan tarafından tüm dünyaya ermeni soykırımını temsil eden çiçek olarak lanse edildi ve bu uğurda çeşitli kampanyalar yapılıyor. Bu mor çiçeğin Ermenistan tarafından özel olarak seçilmesinin en büyük nedeni çiçeğin hemen hemen bütün dünya ülkelerinde “unutmamak, hatırlamak” anlamına gelmesi.

Peki Facebook minnettar’lık simgesi ile neyi amaçlıyor?

Bunu net olarak onlardan başka kimse bilemez (Allah bilir o ayrı)  ancak Minnettarlık simgesi tam olarak olmasa da çok büyük oranda Ermenistan’ın propagandasını yaptığı şekilde görülen simge çiçeğine oldukça benziyor.

Beni-unutma-cicegi

Ermenistan tarafından yapılan propagandalarla bu çiçeğin ‘ermeni katliamı’ anlamına geldiğini bir çok ülkeye kabul ettirmiş durumda. Yani bu simgenin anlamını Facebook sahiplerinin bilmeme imkanı yok denilebilir.

Bu durumda Facebook’un bunu bile bile yapmış olma olasılığı yüksek. Sonuçta, kırmızı gülün “sevgi” anlamına geldiği tüm dünyada kabul görmüş bir anlam iken, Facebook tarafından özellikle bu mor simgenin seçilmesi tesadüf olmasa gerek. Özellikle subliminal denen ve bilinçaltına etki ederek normal yaşantımızı şekillendiren bir çok olay mevcut ve bunu özellikle görsel ve sosyal medya sıklıkla kullanıyor. Şöyle düşünebiliriz, bu “hatırlama” çiçeğini gördükçe bilincimiz zaman için bunu Ermenistan ile bağdaştırıp normalleştirebilir ve “sözde ermeni katliamını” bizler de dahil tüm dünyaya kolayca kabul ettirilebilir. Bu sadece bir tahmin olsa da kurucusu Yahudi olan ve FBI, CAI gibi kurumlarla bilgilerimizi paylaşan bir sosyal medya sitesine ne kadar güvenebilirsiniz ki?

Ermenistan-sozde-soykirim-simge
Propagandası yapılan ermeni simgesi

Türkiye’den zamanla gelecek tepkilere Facebook bir gün cevap verirse elbette bunu yalanlayacaktır. Durum ortada, biz bildiklerimizi ve tahminlerimizi ortaya koyduk, doğrusunu ancak Allah bilir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social profiles