Evde kripto para madenciliği yapmak hakkında bilinen 10 yanlış

Kripto para madencilik yapmak

Evde kripto para madenciliği yapmak isteyenler, bu yazı tam size göre. Bunları bilmeden kripto para madenciliği yapmaya başlamayın…

Kripto para madenciliği yapma hakkında bilinen 10 yanlış

1. Bitcoin madenciliği yapabilirsiniz

Madenciliğe başlayan herkes önce Bitcoin madenciliğine başlamak ister. Çünkü en iyisi, pahalısı odur. Mantıken akla ilk o gelir. Ancak işler pek öyle değildir. ASIC madenciniz yoksa (karlı bir makinenin birkaç bin dolara mal olabileceği ve genellikle elde edilmesinin gerçekten zor olduğu bir cihaz), Bitcoin madenciliği yapamazsınız.
Bununla birlikte, madencilik kazançlarınızı otomatik olarak Bitcoin’e çeviren hizmetler veya Bitcoin’de madencilik için size ödeme yapan hizmetler vardır, ancak gerçekte Bitcoin’i çıkarmazsınız – sadece kazanırsınız.
Kripto para madenciliğine başladığınızda muhtemelen madencilik yapacağınız, kazım yapacağınız kripto para Ethereum olacaktır. Çünkü cihazları orta ayarda olan herkes onu kazar, kazımı daha kazançlıdır. Ancak bu kazanç her an, her saniye değişebilmektedir.

2. Herhangi bir cihazla madencilik yapabilirsiniz

Madencilik kazançları arttıkça, madencilik popülaritesi de artıyor. Ancak, herhangi bir cihazla etkili bir şekilde madencilik yapamayacağınızı aklınızda bulundurmalısınız.

Madencilik için yetenekli ekipmana ihtiyacınız var. Bu günlerde madencilik, ASIC’ler (madencilik için ayrılmış makineler), FPGA’lar, GPU’lar (ekran kartları) ve güçlü CPU’lar (işlemciler) ile yapılmaktadır. Telefonunuz, tabletiniz, saatiniz, Xbox, Playstation, Wii, Raspberry Pi veya evinizdeki diğer cihazlarla karlı bir şekilde madencilik yapamazsınız.

3. Herhangi bir bilgisayarla madencilik yapabilirsiniz

Bir başka büyük yanılgı da, herhangi bir bilgisayarla madencilik yapabileceğinizdir. Maalesef yapamazsınız. Madencilik istemcilerinin çoğu, madencilik için yalnızca üst düzey GPU’ları ve CPU’ları destekler. Eski cihazlarda kullanabileceğiniz bazı sikke ve madencilik müşterileri vardır, ancak genellikle, bu madeni paralar hala bağımsız GPU’lar ile mayınlıdır. Bu, onları entegre veya mobil GPU’larla deimin yapamayacağınız anlamına gelir.

4. Bedava elektrik

Bedava elektrik diye bir şey yoktur. Kiracıysanız, ailenizle birlikte yaşıyorsanız veya öğrenci yurdundaysanız, yine de artan elektrik için ödeme yapmak zorunda kalacak birileri var.

Bilgisayarınız toplamda 200 W harcıyorsa ve 7/24 çalıştıracaksanız ve elektrik maliyetleriniz kWh başına 1 TL ise bu aylık elektrik faturasına ciddi bir maliyet demektir. Madenciliğin, elektrik sağlayıcınız tarafından düzenli elektrik kullanımı olarak görülmeyebileceğini unutmayın.

Evde kripto para madenciliği yapmak hakkında bilinen 10 yanlış 1

5.Doğrudan cüzdanınıza düzenli saatlik ödemeler alacaksınız

Birkaç havuz veya hizmet, doğrudan cüzdanınıza düzenli ve sık ödemeler almanızı sağlar. Ödemelerin işlenmesinin iki yolu vardır:
Minimum ödeme eşiğine ulaşmayı bekliyorsunuz. Bunu yaptığınızda, havuz veya hizmet size madenciliğini yaptığınız cüzdana parayı gönderir.
Havuzdaki kullanıcı adınıza kazanç alıyorsunuz ve ücretleri karşılamaya yetecek kadar paranız olduğunda çekebilirsiniz.
Bunun ana nedeni, havuzun hala bir hizmet olmasıdır – diğer tüm madenciler ile ağa bağlısınız ve birlikte blokları buluyorsunuz.
Ödülün size düşen kısmı havuzun veritabanına kaydedilir ve havuzun size ödülü göndermek için çok yüksek ücretler ödemesi gerekmeyen bir eşiğe ulaştığınızda, ödülü cüzdanınıza alırsınız.

6. Kazançlar sabit olacak

Kripto paranın en bilinen özelliği sabit olmamasıdır. Fiyatlar hala çok değişken ve Bitcoin arttığında madencilikten kazanılan para da genellikle arttığı için madenciler genellikle şikayet etmiyorlar. Ancak fiyatlar veya tahmini ödüller düşmeye başlar başlamaz birçok madenci vazgeçiyor.

Tek bir Nvidia GeForce 1080 GPU, 2019 ayı piyasasında günde 0.30 USD kazanıyordu. Bugün (Ağustos 2021), günde 2 USD yapıyor ve bu, günlük kazanç 6’ya kadar çıktığı için bazı madenciler için düşük kabul ediliyor.

Unutmayın: Madeni para kazıyorsunuz, USD değerini değil. Kazandığınız kripto para sayısı ağ hashrate (kazım gücü), ağ zorluğu, blok ödülleri ve işlem ücretlerine (havuz kesintisi, miner yani madencilik yaptığınız yazılımların kesintisi) bağlıdır. Tahmini ödüller sürekli değişiyor.

7. Solo madencilik yapabilirsiniz

Solo madencilik tek başına madencilik yapmak demektir. Bir veya iki GPU ile, yalnızca gerçekten düşük ağ hash oranına sahip bir madeni para madenciliği yapabilirsiniz. Tek başına Ethereum, Ravencoin veya Ethereum Classic ağlarında madencilik yapmayı denerseniz, bir veya iki GPU ile çok uzağa gidemezsiniz.
Ethereum Classic ağları, bir veya iki GPU ile çok uzağa gidemezsiniz. Binlerce (veya milyonlarca) MH/s hashrate sahip havuzlara karşı rekabet ediyorsunuz. Bu nedenle, ev madencileri için düşük zorlukta çalışan bir havuza katılmak hala en iyisidir.

8. Madencilik zordur

Birkaç yıl önce madencilik gerçekten zordu. Madencilik hizmetleri yoktu, madencilik istemcilerini çalıştırmak için yarasa dosyaları kurmanız gerekiyordu, az sayıda cüzdan sağlayıcısı, az sayıda havuz vardı ve birinin madencilik alanına daha hızlı girmesine yardımcı olacak neredeyse hiç makale yoktu. Madenciler her şeyi kendi başlarına öğrenmek zorunda kaldılar – çoğu zaman deneyerek.

Bugün, madenciliğe başlamanıza yardımcı olabilecek çok sayıda farklı madencilik hizmeti, tonlarca içerik, madencilik hesaplayıcıları, tartışmalar, forumlar ve insanlar var.

9. Madencilik kolaydır

Madencilik artık zor olmasa da kolay da değil. Elbette, farklı hizmetlerle (bizimki de dahil) birkaç dakika içinde madenciliğe başlayabilirsiniz, ancak madenciliği gerçekten anlamak ve makineyi mümkün olduğunca verimli olacak şekilde optimize etmek bir sanattır.

Sadece hız aşırtma sorunu değil, aynı zamanda algoritmaların nasıl çalıştığını, havuzların nasıl çalıştığını, farklı madeni paraların ne anlama geldiğini, ödüllerin nasıl hesaplandığını, hangi sıcaklıkların verimli olduğunu, belirli kurulumlar için hangi havuzların en iyi olduğunu vb. bilmek de var.

10. Madencilik öldü

Madencilik, Bitcoin kadar çok kez öldü. Ne zaman bir ayı piyasası olsa, madencilerin çoğu ekipmanlarını satar ve yalnızca birkaçı blok arayışında kalır – genellikle bunu bir iş olarak yapanlar.

ETH’nin artık madencilik için kullanılamayacağı zamanlarda PoW’dan PoS’a yaklaşan ETH geçişiyle, birçok madenci madenciliğin sona ereceğine inanıyor. Benim için bir sürü başka madeni para olduğu doğru, ancak farklı blok zinciri ağları üzerinden dağıtılacak çok sayıda hash gücü de var ve hiç kimse bu büyük miktardaki hash oranının bunlar üzerinde çalışan madeni paralara ne yapacağını gerçekten bilmiyor. ağlar.

Başlangıçta Bitcoin, CPU’larla, ardından GPU’larla kazıldı ve ardından ASIC’ler (madenciliğe özel cihaz) geldi. Piyasaya yeni makineler girdiğinde herkes madenciliğin bittiğini düşündü ama madencilik hala burada. Sadece eski madencilerin alışık olduğu biçimde değil.
Bu konu da ilginizi çekecektir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social profiles