Warning: sprintf(): Too few arguments in /var/www/vhosts/yerliteknoloji.net/httpdocs/wp-content/themes/infinity-news/inc/breadcrumbs.php on line 252

Enerji borsasında “%100 yerli yazılım” kullanılmaya başlandı!

Enerji borsasında "%100 yerli yazılım" kullanılmaya başlandı! 1

Türkiye’nin “tam bağımzlık” politikası tüm hızıyla her alanda devam ediyor. Sırada borsalarımızın yazılımını %100 yerli yapmak var! Hatta birini yaptık bile…

Enerji borsasında uzun süredir test aşamasında olan %100 yerli yazılım resmi olarak kullanılmaya başlandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın stratejik kurumlarda milli projelere ağırlık vermesinin ardından EPİAŞ da bugün itibarıyla test aşaması biten “Yerli Gün Öncesi Yazılımını” piyasa katılımcılarının kullanımına açtı. EPİAŞ, spot elektrik ticaretinde referans fiyatın belirlendiği Gün Öncesi Piyasası’nın (GÖP) yazılım ve optimizasyon algoritmasını öz kaynaklarıyla geliştirmeyi başardı.

EPİAŞ yetkililerinden edinilen bilgiye göre, elektrik piyasasında işlem yapan yerli ve yabancı yatırımcılar alış-satış işlemlerini ilk kez bugün yerli yazılım üzerinden gerçekleştirecek.

Yetkililer, 18 Mart’tan itibaren test ortamında kullanıma açılan yazılıma ilişkin detaylı bir kullanıcı kılavuzu hazırlanarak, kullanıcılara eğitim verildiğini belirtti.
Önceki yazılımın Fransız bir firmae ait olduğunu belirten yetkililer, “Geliştirilen yerli yazılım daha kullanışlı bir ara yüze sahip ve yerli kaynaklar tarafından tasarlandığı için geliştirilmeye daha açık bir yazılım. Yüzde yüz yerli GÖP yazılımıyla Türkiye, elektrik piyasasında kendi kurallarını kendi koyan, öncü bir ülke konumuna gelecek” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles