En ucuz 4K TV’ler! TV alırken nelere dikkat etmeli? İşte cevap!

En ucuz 4K TV'ler! TV alırken nelere dikkat etmeli? İşte cevap! 1

Özellikle TRT tarafından başlatılan 4K tv yayıncılığı ile beraber Türkiyede de 4K tv’lere olan ilgi arttı. İşte 4K tv’lerin en ucuzları…

Full HD televizyonlara göre 4 kat daha iyi görüntü kalitesi sunan ve görüntüyü oldukça detaylı bir şekilde ekrana aktaran 4K televizyonlar, tüm dünyada olduğu gibi Türkiyede de hızlı bir şekilde yayılmaya başladı. Hatta TRT’nin 4K kanal hamlesi ile bir çok dünya ülkesinden önce Türkiye’de 4K devri başlamış oldu.

Peki 4K tv alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Eğer sizde yeni bir 4K tv almayı düşünüyorsanız şu hususları göz önünde bulundurmanız tv’den aldığınız zevki arttıracaktır:

-Ekran çözünürlüğü: alacağınız tv’lerin ekran çözünürlüğü 4K yani 3840×2160 olmalı.

-DVB-T/T2/C/S/S2 desteği: Yani bu terimler tv’de kablo, anten, uydu girişlerinin olduğunu gösterir.

-3D teknolojisi: artık hemen her televizyonda 3 boyut özelliği var. Bir çok film artık 3D olarak çekiliyor. Bu özellik olmadan 3D izleyemezsiniz.

-İnternet: çeşitli adlarla sunulan bu özellik ile internete bağlanıp, uygulamalar indirebilirsiniz.

-Dosya paylaşımı (DLNA): bu özellik ile televizyona kablosuz bağanıp, anında resim, video v.s. oynatabilirsiniz.

-Dahili WİFİ: tv’de internet desteği olsa da her tv de dahili olarak bu özellik sunulmuyor, ek aparat almanız gerekiyor.

-Ethernet girişi: tv’ye kablosuz dışında kablo ile de internete bağlamak için gerekli internet girişi.

-Usb 2.0 ve Usb 3.0: bu girişler olmadan tv’ye hard disk gibi bellekleri bağlayamazsınız. Her yeni tv’de Usb 2.0 bulunur ancak Usb 3.0 yenidir ve bulunmayabilir. Bulunması faydanızadır.

-Ekran yenileme hızı: Bu hız ne akdar yüksek olursa tv’niz o kadar akıcı bir görüntü sunar. 600 Hz’den yukarıda olması yararınızadır.

-Ses çıkışı: 10W+10W altında kalan tv’lerin sesleri pek isteğiniz gibi çıkmayabilir. Bu değer ve  üstü olmasına dikkat edin.

-CI Yuvası: bu giriş olmadan şifreli kanalları izlemek için gerekli olan kartları tv’nize takamazsınız.

-DVR: bu özellik, istediğiniz yayını bir hard diske kaydetmeye yarar. Böylece daha sonra tekrar tekrar izleyebilrisiniz.

-TV’nin boyutu: ekran ne kadar büyürse görüntü o kadar bozulur. O yüzden TV alırken ihtiyacınıza uygun TV almalısınız. Bu gerçekten önemlidir. Örneğin: ortalama bir oturma odası için 106 ekran idealken, küçük bir oturma odası için 82 ekran idealdir.

Yukarı da saydığımız özellikler yeni alacağınız tv’lerde olmazsa olmazların başında geliyor.Elbette her markanın kendine has farklı özellikleri olabilir. Ancak saydıklarımız genellikle her tv markasının sunduğu ortak özelliklerdir.

Bu bağlamda alacağınız en ucuz 4K TV’lerin özelliklerine bakarak size en uygun olanı alabilirsiniz.

İşte en ucuz 4K Televizyonlar!

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Social profiles
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x