En İyi Domain Nasıl Seçilir?

En İyi Domain Nasıl Seçilir? 1

Domain, web sitesine bağlanmak isteyen kullanıcılara kolaylık sağlamak amacıyla, IP adresleriyle uğraşmaktansa insanların okuyabileceği bir yapıda web siteye bağlanmalarını sağlamaktadır. Alan adı ile kullanıcılar okuyabilecekleri adreslere giriş yapabilirler ve bir sonraki ziyaretlerinde web sitesine kolayca erişebilirler. Peki web site projeniz için en uygun alan adı nasıl seçilir?

Bildiğiniz üzere domain, Hosting’e bağlanır ve web sitesine girmek isteyen kullanıcı, alan adına giriş yapar ve Hosting’e yönlendirilir. Burada normalde alan adı bir IP adresini temsil eder, kullanıcılar için IP adresine giriş yapmak zor ve meşakkatli olacağı için burada domain devreye girmektedir. Çünkü IP adresi ile sitelere erişim olsaydı her web sitesi için özel bir IP gerekecekti hem de kullanıcıların bu IP adreslerini ezberlemeleri gerekecekti. Böylece hem tek bir IP adresi ile yüzlerce site barındırılabiliyor hem de kullanıcılar sorunsuz bir şekilde web sitelerini ziyaret edebiliyorlar. Durum bu şekilde olunca akılda kalıcı ve kısa domainler ile kullanıcılarınızın web sitenizi ziyaret etmesi esnasında zorluk yaşamamasını sağlayabilirsiniz.

Domain Neden Önemlidir?

Öncelikle domain, web sitenizin markası olacağı için markanızın ne olduğu bu noktada çok önemlidir. Kısa, akılda kalıcı ve yaratıcı fikirler ile oluşturulmuş markalar için direkt olarak alan adınızı satın alabilirsiniz zaten ancak farklı amaçlar ile alan adını nasıl seçeceğine karar vermekte zorlanan kullanıcılar için bu makaleyi hazırladık. Alan adı, projenizde kararlıysanız neredeyse ömür boyu sizi temsil edeceği için kritik bir önem taşımaktadır. Dilerseniz biraz daha detaylandıralım…

En İyi Domain Nasıl Seçilir? 2
En İyi Domain Nasıl Seçilir?

Alan Adı ile İçerik Uyumu

Alan adınız markanızı temsil edeceği için sitedeki içerik ile uyumlu olmalıdır. En önemli noktalardan birisi budur, web sitesi içeriğinizi ile alakasız bir alan adı tercihinde bulunursanız, kullanıcı deneyimi açısından olumsuz bir tepki ile karşılaşabilirsiniz. Markalaşma sürecinde de alan adı tercihinizdeki bu yanlış adım sizleri oldukça zorlayacaktır. Bundan dolayı oldukça içeriğiniz ile uygun alan adı tercihlerinde bulunmalısınız.

Oldukça Kısa ve Akılda Kalıcı Alan Adı Tercihi

Web siteniz hangi sektörde olursa olsun kısa ve akılda kalıcı bir alan adı tercihinde bulunmanız gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse biber fiyatlarından bahseden bir sitenin alan adının enucuzhostingfiyatlari2022.com tarzında bir alan adına sahip olması kullanıcı tarafından olumsuz karşılanabilir, bunun yerine enucuzhosting.com oldukça akılda kalıcı ve kısa bir alan adı olacaktır. Kıyaslamanızı bu şekilde yaparak alan adınızı oldukça kısa tutmanız, kullanıcı deneyimi açısından olumlu olacaktır. Marka isminizin uzun olması istisna durumlar olarak tolere edilebilir.

Alan Adında Türkçe Karakter Kullanmamaya Özen Gösterin

Yine istisnai durumlar haricinde alan adınızı seçerken Türkçe karakter kullanmamaya özen gösterin. Kullanıcı deneyimi açısından olumsuz bir şekilde karşılaşılabilen bu durum artık tarayıcıların desteklemesi ile birlikte biraz daha tolere edilebilir hale gelse de, kullanıcı tarafında olumsuz şekilde karşılanabilmektedir. Bildiğiniz üzere alan adında Türkçe karakter olduğu zaman yazılım farklı bir şekilde okuduğu için alan adı sizin almış olduğunuz alan adı gibi tarayıcıda gözükmeyebiliyor, bu da kullanıcının acaba “gerçek bir siteye girmedim” algısına kapılmasına neden olabiliyor. Kısacası halen daha alan adlarında Türkçe karakter kullanmaya hazır değiliz.

Nereden Domain Sorgulayabilirim?

Peki hangi alan adını alacağımıza karar verdik ancak bu alan adı satın almaya müsait mi? Nereden sorgulayabilirim diye soruyorsanız sizlere Hosting Dünyam’ın domain sorgulama aracını önerebilirim. Hemen hostingdunyam.com.tr/domain-sorgulama.php adresinden almak istediğiniz alan adının müsaitliğini sorgulayabilir, uygun fiyatlarla Hosting Dünyam’dan domain satın alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social profiles