E-Ticaret Sitesi Tasarımı Nasıl Olmalı?

E-Ticaret Sitesi Tasarımı Nasıl Olmalı? 1

E-ticaret siteleri günden güne daha fazla kullanılmakta olup firmaların daha fazla kişiye ulaşmalarına aracılık eder. Ziyaretçilerde olumlu bir izlenim bırakabilmek adına sitelerin tasarımdan altyapıya kadar tüm özelliklerinin elverişli olması gerekir. Özellikle e-ticaret sitesi tasarımı siteye ilk girişte kullanıcılar üzerinde doğrudan etkiye sahiptir. Sitelerin hem ana sayfası hem de ödeme sayfası müşteriyi memnun etmelidir. Bu sayede sepet terk oranları azalacak, satışlar artacaktır.

Genellikle tasarımda sadeliği tercih etmek daha fazla kullanıcıya hitap etmeyi sağlar. Alışverişi daha pratik ve hızlı hale getiren tasarımlar hedeflenen site trafiğine ulaşmaya katkıda bulunur. Ana sayfada bol renkli, dikkat dağıtıcı, ucuz bir tasarım kullanmak ziyaretçilerde olumsuz bir etkiye yol açabilir. Tasarımda ana sayfanın haricinde kategori seçenekleri, arama çubuğu, ürün yerleştirme, sayfa yüklenme hızı, ödeme sayfaları gibi kısımlara da dikkat etmelisiniz.

E-Ticaret Sitesi Tasarımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kullanıcı deneyimi yüksek ve yoğun trafikli bir e-ticaret sitesine sahip olmak için sitenizin tasarımını hedef kitlenize göre düzenlemelisiniz. E-ticaret sitesi tasarımı yaparken insanların aradıkları ürünleri kolayca bulabilmelerini sağlamalısınız. Bunu yapabilmek için sitenizde filtreleme özelliğini kullanabilirsiniz. Böylece sitenizi ziyaret edenler belli ihtiyaçlara göre aradıklarını daha kısa süre içinde bulabileceklerdir.

E-ticaret sitesi kurulumu sırasında sitenizi mobil uyumlu hale getirmeyi ihmal etmeyin. Günümüzde pek çok kişi online alışverişlerini akıllı telefonlarından yaptığı için sitenizi bu alışverişlere uygun yapmalısınız. Ürünün sepete eklenmesinden satın alımına kadar geçen süreçte hem metin hem de resim içerikleri telefonda görünür şekilde olmalıdır. Eğer siteniz telefonda çalışmıyorsa müşteri potansiyeliniz doğrudan azalacaktır.

Sitenizi tasarlarken insanların sitenizi daha kolay kullanabilmesi adına görünür bir bölüme arama çubuğu ekleyebilirsiniz. Böylece insanlar almak istedikleri ürüne doğrudan ulaşabileceklerdir. Arama çubuğu her sitede olması gereken temel özelliklerdendir. Bu özelliklere ek olarak sitenizde alışveriş sepeti ve müşteri yorumları kısımlarına da yer vermelisiniz.

E-Ticaret Sitesi Tasarımı Nasıl Olmalı? 2

E-Ticaret Sitesine Renk Nasıl Seçilir?

Profesyonel düzeyde e-ticaret sitesi tasarımı yaparken renkler başlıca dikkat etmeniz gereken noktalar arasında yer alır. Böylece vermek istediğiniz mesajı daha kolay iletebilir ve hedef kitlenin tercihine hitap edebilirsiniz. Sektör ve hedef kitle ile uyumluluk için renk tercihini önemsemelisiniz. Karar verirken markanızın akılda kalıcı olmasını sağlayacak ve markanızı daha bilinir hale getirecek tercihler yapmalısınız. Seçim sürecini daha verimli hale getirmek adına ise Kobisi deneyiminden faydalanabilir, alanında uzman danışmanlar aracılığıyla web sitenizin potansiyeli artırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles