Dünyanın en büyük parklarından biri: Esenler Şehir Parkı!

Dünyanın en büyük parklarından biri: Esenler Şehir Parkı! 1

Özellikle yerli teknoloji ve ekonomi açısından iyi günler geçiren Türkiye, çevre ve sağlık alanlarında da bu başarısını yukarılara çıkarmak istiyor. Dünyanın en büyük şehir parklarından biri artık İstanbulda olacak!

Milli Savunma Bakanlığı’na tahsisli arazinin devredildiği Esenler Belediyesi, bu alanda “İnsan Yüzlü Şehir ve Şehir Parkı Projesi”ni hayata geçirmek için çalışmalara başladı.

Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçe sınırları içerisindeki Milli Savunma Bakanlığı’na tahsisli arazinin devrini aldıktan sonra çalışmaların hız kazandığını söyleyerek.

“Dünyanın en büyük kentsel dönüşüm projesini” gerçekleştireceklerini anlatan Göksu, bu alana 300 bin nüfuslu yeni bir şehir inşa edeceklerini belirtti. Göksu, buranın Türkiye’nin ilk planlı şehri olacağını da kaydetti.

Dünyanın en büyük şehir parkı İstanbul Esenlerde olacak!

İlçede imardan dolayı sorun yaşayan 40 bin ailenin sorununa öncelikli olarak odaklandıklarını anlatan Göksu, bunun yanı sıra deprem riskine karşı 90 bin konutun dönüşümünün yapılacağını vurguladı.

Yıkılan binaların yerine şehir parkı yapılacağını ifade eden Göksu, 2,5 milyon metrekarelik alanın şehir parkına dönüştürüleceğini söyleyerek.

Esenler Belediye Başkanı Göksu, “Park, kentsel dönüşüm kapsamında yapılmış dünyanın ilk şehir parkı olacak. Dünyada alan büyüklüğü bakımından Central Park, Hyde Park ve bizim parkımız konuşulacak” olduğunu söyledi.

Parkın, insanların kentin ortasında aktif olarak hayat bulabildiği, spor, gezinti alanları, hayvanat bahçeleri ve müzenin yer aldığı bir yaşam alanı olacağını vurgulayan Göksu, “Hatta göletlerinde sandallarla gezintilerin yapılabileceği bir şehir parkı olacak” ifadelerini kullandı.

İşte Esenler Şehir Parkı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles