Dünyanın beklediği Türk oyunu: Northern Shadow

Dünyanın beklediği Türk oyunu: Northern Shadow 1

Northern Shadow, kendi krallığını kurup yönetebildiğin, birinci kişi gözünden oynanan bir RPG oyunu.

Oyun, Unity oyun motorunu kullanırken çıkan sorunların aşılamaması sebebi ile Unreal Engine 4 oyun motoruna geçiş yaptı ve bu geçiş ile oyunda köklü değişiklikler oldu. Bu değişiklikleri yapımcı şöyle açıklıyor:

“Dünyayı tamamen yeniden yaptık. Daha önceden 15km2’lik 3 tane yer üstü bölgemiz vardı. Şu anda tek parça 103.4km2 alanlık yerüstü bölgemiz var. Oyuna mevsimler ekledik, yapay zekanın davranışları ve şehirlerin ihtiyaçları mevsimlere göre değişir hale geldi. Ayrıca motor değişimi Post-Processing, GPU partikülleri, dynamic global illumination ve daha iyi anti-aliasing gibi grafik yükseltmelerinide beraberinde getirdi.”

Aşağıda yer alan yerli oyun Northern Shadow fragmanı, oyunun eski oyun motoru ile yapılanı. Ekran görüntüleri ise yeni oyun motoru ile yapılanlar.

Northern Shadow Fragman

Oyunun Hikayesi ve Özellikleri

Oyun, Kuzey Krallığı’nın bilinmeyen bir düşman tarafından büyük bir yenilgiye uğratılması ile başlar. Hayatta kalan insanların bazıları, yıkılmış olan krallığı tekrar kurmak umudu ile uzak diyarlara kaçmak zorunda kalırlar.

Senin krallığın, senin halkın
Halkının yiyecek, yakacak, barınma, güvenlik gibi ihtiyaçlarını karşılayacak kararları vermen gerekiyor. Kendi şehrini kur ve geliştir. Başka krallıklarla iletişime geç, ticaret anlaşmaları yap ve ittifaklar kur. Şehrini savun ve topraklarının güvenliğini sağla.

Yetenek odaklı RPG sistemi
Yetenek bazlı savaş ile, sadece karakter puanlarına bağlı olmadan mücadele et. Değişik silahlar ve büyüler ile nasıl oynayacağını kendin seç. Kendin, veya askerlerin için üretim (crafting) yapabilirsiniz

Yaşayan Dünya
Yaşayan ekonomi ile verdiğin kararların etkisini tüm dünyada görebilirsin. Şehrin başında olmadığın zaman, şehrin vekilharcı, geri gelene kadar şehiri önergelerin doğrultusunda yönetir.

Keşif
Hem yerüstündeki hemde yeraltındaki dünyayı keşfet. Değerli maden damarlarını ve diğer hazineleri bul ve koru.

Oynayış
Sadece kendi karakterinizi kontrol edebilirsiniz. Minyatür haritadan yer belirleyip, vekilharç veya işçiler ile konuşarak bina yapabilirsiniz. Çevre toprakları devriyeler ve özel görev almış askerler ile koruyun. Asker etkinliği, eğitim ve silah/zırh kalitesi tarafından belirleniyor.

Şehirleriniz değişik mallar üretebilir, ve dilerseniz bunları başka krallıkla satabilirsiniz, ancak bunun için öncelikle tüccarların kullandıkları yolu güvenli hale getirmeniz gerekmekte. Bilgisayar kontrolündeki diğer krallıklarla ister savaşa girin, ister ittifaklar kurun.

Oyunda (dialog) seslendirmesi bulunmamakta, ancak değişik dallara ayrılan ve genişleyen bir hikaye mevcut.

Northern Shadow Çıkış Tarihi

2 Türk gencinin yapımını gerçekleştirdiği Northern Shadow adlı RPG oyununun çıkış tarihi net değil ancak açıklamalara göre 2015 yılı içerisinde çıkması muhtemel. Oyun şuanda Steam’da yeşil ışık almış durumda. Yani oyun bitince Steam’de yayınlanması ve orası aracılığı ile satışa çıkması muhtemel.

Ayrıca oyunun geliştiricileri, Steam aracılığı ile oyunu “erken erişim” olarak yayınlamak için 2015 yaz ayı sonlarını umut ediyorlar. Bugüne kadar bir çok Türk oyunu bu şekilde duyuruldu, insanlar merakla bekledi, bekledi, bekledi…Ancak o oyunlar bir türlü çıkmadı. (Boğaz Harbi, Osmanlı Medeniyeti, Hükümsan Senfoni v.b.) İnşAllah bu oyun hem yapanlar hemde bekleyenler açısından sorunsuz olarak yakın zamanda piyasaya çıkar.

2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DSADASD

(ÇIKAMADI)

samet

Oyunun hikayesi beni çok etkiledi… Merakla bekliyorum.. İnşaAllah çıkar

Social profiles
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x