Disklerin efendisi: DVD kardeşliği ve CD’nin dönüşü!

Disklerin efendisi: DVD kardeşliği ve CD'nin dönüşü! 1

Veri kaydetmek için 15 yıl önce kullanılan disketlerden sonra ortaya çıkan CD’ler müthiş bir ilgi görmüş ardından DVD’ler çıkmış aynı ilgi onlara kaymıştı. İnternetin yaygınlaşmasıyla yok olma sürecine giren CD ve DVD’ler bomba gibi geri dönüyor.

Millenniata teknolojisiyle üretilen diskler, Verbatim tarafından satılacak. Küçük ve orta boyutlu kurumları hedef alan 100 GB’lık optik diskler, herhangi bir BDXL Blu-ray sürücüsüyle çalışıyor.

TESTLERDEKİ BAŞARILARI
Yeni optik disk üzerinde uluslararası kabul gören ISO/IEC 16963 standartlarına göre yapılan testler, diskin 2.000 yıldan çok daha fazla ortalama ömre sahip olduğunu, bozulma oranının 100.000 diskte birden fazla olmadığını, 25 santigrat derecede yüzde 50 göreceli nemde 1.000 seneden fazla dayandığını ortaya çıkardı.

FİYATLARI AÇIKLANMADI
Fiyatları henüz açıklanmayan 100GB’lık M-DISC’ler, bu ayın sonundan itibaren Verbatim ve Milleniata kanallarıyla satışta olacak. Bu arada M-DISC’lerin 4,7 GB (DVD) ve 25 GB’lık (tek katman Blu-ray) sürümleri de olacak. 50 GB’lık M-DISC Blu-ray ise Mart’ın sonunda ortaya çıkacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles