Dışa bağımlılıktan her alanda kurtuluyoruz! Yerli gaz maskesi üretiliyor!

Dışa bağımlılıktan her alanda kurtuluyoruz! Yerli gaz maskesi üretiliyor! 1

Yerli ve milli çalışmalarından gaz maskeleri de nasibini alacak. Yakında ithal maskeler yerine yerli üretim olanlar kullanılacak.

Zonguldak’ta MFA isimli firma, Türkiye’nin ilk yerli ve milli gaz maskesinin üretimine başlayacak. Yaklaşık 3 yıl içerisinde hayata geçecek olan projenin toplam maliyeti 10 milyon TL’yi bulacak.
Zonguldak’ta 2006 yılından bu yana maske üretiminde faaliyet gösteren MFA isimli firma, Türkiye’nin ilk yerli ve milli gaz maskesinin tanıtımın gerçekleştirdi. Piyasadaki gaz maskelerinin ithal yolla kullanıldığını ifade eden MFA Firması Genel Koordinatörü Murat Uzun kendi üretecekleri tam ve yarım yüz gaz maskeleri sayesinde Türkiye’nin dışa bağımlılığının ortadan kalkacağını ifade etti.

Kendileri için gurur kaynağı olan gaz maskesinin kalite ve konfor açısından ihtiyaçları karşılayacağını aktaran Genel Koordinatör Murat Uzun, 8-11 Mayıs 2016 tarihleri arasında Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan uluslararası fuarda da büyük ilgi beklediklerini aktardı.

İTHAL MASKEYE GEREK KALMAYACAK!

Kimyasallar, buharlar ve asitlere karşı üretilecek olan gaz maskeleri, ithal yolla temin edilen gaz maskelerinin yerini alacak. Başlangıçta gaz maskelerinin senelik 250 bin adet, filtrelerinin ise 648 bin adet olarak üretileceğini belirten Uzun, şu ifadelere yer verdi:

“Ortaya kimyasal gazlar, kimyasallar, buharlar, asitler çıkabilmektedir. Tozların ötesinde toz maskeleri bu tip kirleticilere karşı kullanıcıları korumada yeterli kalmazlar. Bu noktada sanayimizde, endüstrimizde veya farklı sektörlerde her türlü sektörü bunun içine katabiliriz. Solunum koruması ile ilgili gaz maskelerine ihtiyaç duyulur. Hem filtreleri farklıdır. Hem kimyasallara, hem gazlara; bunlar inorganik gazlar olabilir veya organik gazlar olabilir. Asit, buharlar olabilir. Çok farklı kombinasyonla birkaç tanesi bir arada olabilir. İnsan sağlığı için çok hızlı bir şekilde kanserojen etkisi olan veya çok hızlı solunum tahrişine yol açıp insanın ölümüne neden olabilecek gaz ve asitler olabilir. Bütün bunlardan korunmada yine yarım yüz ve tam yüz gaz maskeleri kullanılmaktadır. Mayıs 2016 tarihi itibariyle Türkiye bu konuda yüzde 100 ithal ürünlere bağımlı vaziyettedir. Çok şükür bizim en büyük hedeflerimiz olan hem yarım yüz, hem de tam yüz gaz maskesinde Türkiye’nin ilk milli ürünlerini üretmiş durumdayız.”

Kaynak: Milliyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles