Devlet Türk Oyun Sektörünü destekleme kararı aldı!

Devlet Türk Oyun Sektörünü destekleme kararı aldı! 1

en iyi yerli oyunlar

Yeni çağın en büyük sektörlerinden biri olan oyun sektörü, ülkemiz için de bir veli nimet konumunda ve devletimiz bunun farkına varmaya geç de olsa başladı.

Bundan 3-5 yıl evvel Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu kurulmuş ve Türk Oyun Sektörünün desteklenmesi, büyütülmesi hedeflenmişti. Başkanlığına da bir çok yerli oyununun yapımcısı Mevlüt Erdinç getirilmişti. Kuruluşundan üstünden bir kaç sene geçtikten sonra ne yazık ki federasyon amacına ulaşamadı ve kapandı.

Bu olaydan ders alan devlet, Global oyun sektörü ve Türk oyun sektörü için yeni bir çalışma başlattı. Buna göre Kalkınma Bakanlığı şu maddelere dayanarak oyun sektörünü destekleyecek:

-Oyun geliştirme faaliyetleri desteklenecek

-Ülkemizi tanıtan yerli yapım oyunlara ağırlık verilecek

-Türk oyun firmaleri teşvik edilecek

-Oyun sektörünün büyüklüğünden pay alınmaya çalışılacak

Bu ana başlıklar altında desteklenecek olan Türkiye’de ki Oyun Sektörünü Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Ankara Kalkınma Ajansı, ODTÜ Teknokent, Kalkınma Bakanlığı, Üniversiteler gibi kurumlar analiz edecek, rapora göre bir yol haritası belirleyecekler.

Umarız bu adımlar beklenen etkiyi gösterir ve çocuklarımız artık hemen her oyun da Amerikan bayrağı görmek zorunda kalmazlar…

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Social profiles
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x