Devlet destekli yerli arama motoru geliyor!

Devlet destekli yerli arama motoru geliyor! 1

Türkiye’nin dışa bağımlılığı azaltmak için yerli üretmeye çalıştığı teknolojik alanlara bir yenisi daha eklendi: yerli arama motoru!

Dünya üzerinde hemen hemen tekel konumda bulunan ve en yakın rakipleri olan Yandex, Yahoo v.s. ile arasında büyük farklar bulunan arama motoru Google, Türkiyede de çok büyük kullanım oranlarına sahip. Öyle ki Türkiye’de ki bilgisayarların neredeyse tamamının açılış sayfası Google. Hal böyle olunca rekabetten de pek söz edilemiyor.

BİRDE İŞİN VERGİ BOYUTU VAR!

Bu kadar büyük kitleye, kullanım oranlarına, inanılmaz bir gelire rağmen Google Türkiyede doğru dürüst vergi ödemiyor. Esasında bu bir çok ülke için geçerli. Vergi vermemek adına firmain ana sunucuları yani hizmer yeri olarak vergi muafiyeti bulunana ülkeler gösteriliyor. Ancak bu durum da yerli arama motoru ile beraber değişecek! Vergi vermeyenlere cezai yaptırım da yolda!

GOOGLE İLE BAŞA ÇIKMAK İÇİN YERLİ ARAMA MOTORU!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaptı. Yerli arama motoru geliştirmeye başladıklarını ve proje olgunlaşmaya başladığında bunu bizlere duyuracaklarını aktardı.

Bunu gerçekten başarabilir miyiz? Yani dünyada rakibi olmayan, Yandex gibi koca bir markaya bile fark atan Google amca ile yerli arama motoru kurarak başa çıkabilir miyiz? Bunun cevabı detaylarda saklı.

Eğer direkt olarak Google tarzında, aynı işlevde bir arama motoru olacaksa ve kendine has bir özelliği olmayacaksa yapılacak olan arama motorlarının hepsi boşa kürek çekmiş olur.

Ancak özellikle biz Türk milletine has yenilikler bize ve ileriki aşamada dünyadakilere sunacaksa, daha güvenli olacaksa, daha iyi sonuçlar bize sunacaksa, yeterince hızlı çalışacaksa, vergisi ödeyecek, devlete yük bindirmeyecekse bu yapılacak yerli arama motoru ilk etapta Türkiye’de başarılı olabilir. Belki bu çok uzun bir süreç de alabilir ancak işe bir yerlerden başlamak elzem…

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Social profiles
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x