Dengeleri değiştirecek yerli uydu Türksat 6A geliyor!

Dengeleri değiştirecek yerli uydu Türksat 6A geliyor! 1

Türkiye’nin teknoloji ihtiyacını karşılamak amacıyla yerli üretime ağırlık vermesi ile uzayda bile söz sahibi olmaya başladık. Bu konuda önemli adımı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk ÖZLÜ dile getirdi.

Özlü, Türkiye’nin ATAK helikopteri, eğitim uçağı HÜRKUŞ, insansız hava araçları ANKA, KARAYEL ve BAYRAKTAR gibi projeleri başarıyla hayata geçirdiğini ve geçirmeye devam ettiğine işaret ederek, “Yine milli savaş uçağımızı ve bölgesel yolcu uçağımızı üretmek için de çalışmalarımız sürüyor.” ifadelerini kullandı.

TÜRKSAT 6A İLE ÇOK ŞEY DEĞİŞECEK!

“RASAT ve GÖKTÜRK 2 gibi uyduları, kendimiz tasarladık ve ürettik. Bunun yanında yine TÜBİTAK UZAY liderliğinde ve sanayimizin de katılımıyla ilk yerli haberleşme uydusu olan TÜRKSAT 6A projemiz de başladı.” diyen Özlü, TÜRKSAT 6A’yı 2019’da tamamlayacaklarını anlatarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Artık uzayda bir uydumuz olmayacak, bir uydu filomuz olacak. TÜBİTAK UZAY’ın hedefi, 12 yıl içinde dünya standartlarında en ileri düzey kabul edilen 30 santimetre yer örnekleme mesafesine ulaşmaktır. Milli yer istasyonumuzu geliştirmek de önemli hedeflerimiz arasında yer alıyor.

One thought on “Dengeleri değiştirecek yerli uydu Türksat 6A geliyor!

  1. Harika turkiye nerden nereye geldi gurur verici emegi gecen muhdis ve iscilerine ellerine saglik ne mutlu turkum diyene

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles