CRYTEK’ten Türkiye’ye sanal gerçeklik merkezi!

CRYTEK'ten Türkiye'ye sanal gerçeklik merkezi! 1

Dünyanın en büyük oyun geliştiricilerinden olan ve kurucularının Türk olduğu oyun stüdyosu Crytek, Türkiye’de bir ilke imza attı.

Henüz çok yeni olan sanal gerçeklik “VR” teknolojisi dünyada çok yaygınlaşmamışken,bu teknolojinin 2020’li yıllarda dünyada pazarında ki payının ciddi seviyelere ulaşması bekleniyor. Bu durumu ön gören teknoloji firmaleri de ilk adımlarını atmaya başladı. Çıkardığı Farcry oyunu ile tüm dünyada tanınan ve müthiş oynanış rakamları yakalayan, Cevat Yerli tarafından kurulan “Alman” oyun stüdyosu (ne yazık ki resmi olarak Türk değil Alman oyun stüdyosu) Türkiye’de önemli bir işe imza attı ve Türkiye’nin ilk sanal gerçeklik merkezini Bahçeşehir Üniversitesi’nde açtı. VR First adında ki Crytek sanal gerçeklik merkezi ülkemiz gençliği adına güzel bir adım oldu.

Sanal gerçeklik merkezinin temel amacı gelişmekte olan VR teknolojisinin daha da geliştirilmesi, yeni çözümler bulunması ve bu teknolojinin tanıtılarak yeni kalife çalışanlar elde edilmesi. Ülkemizde bu konuda çalışan bir kaç firma daha mevcut. Bunlardan biri de yerli oyun stüdyosu olan IMECE Studios. Osmanlı Medeniyeti oyununun proje lideri Gürcan Serbest’in de içinde olduğu stüdyo şu ana dek VR için bir çok oyun ürettiğini duyurdu.

Kısaca VR teknolojisi henüz dünyada yeni olsa da Türkiye bu teknolojinin tam merkezinde ve diğer ülklere göre çok daha ileride diyebiliriz. Bakalım zamanla bu teknoloji tutacak mı yoksa bütün emekler boşa mı gidecek zamanla göreceğiz…

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Social profiles
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x