1. Anasayfa
  2. Milli Savunma

Cenk füzesi son durum 2024 nedir? Tüm detaylar

Cenk füzesi son durum 2024 nedir? Tüm detaylar
Cenk füzesi son durum

Türkiye’nin gurur füzelerinden Cenk füzesi son durum nedir? İşte Orta menzilli balistik füze milli füzemiz Cenk füzesi detayları…

Roketsan tarafından geliştirilen Cenk füzesi Türkiye’nin en uzun menzilli füzesi olarak biliniyor. Menzilinin 1000 km ve üstü olması beklenirken gerçek menzil ve diğer özellikler resmi olarak açıklanmadı.

Yerli füze motoru ile uçacak olan Cenk füzesi, caydırıcı güç, yüksek tahrip gücü, etkili menzili ile harp alanında önemli bir güç çarpanı olacak.

Cenk füzesi tanıtım videosu

Cenk füzesi son durum 2024

İlk olarak 2023 yılında bir video ile tanıtılan cenk füzesinin son durumu 2024 yılında şu şekilde:

  • Geliştirme çalışmaları devam ediyor
  • Geliştirmeler gizlilik ile yürütülüyor
  • Bildiğimiz henüz envantere girmedi
  • Menzil arttırma çalışmaları devam ediyor

Cenk füzesi ne zaman envantere girecek

Türk yapımı cenk füzesinin envantere giriş tarihi üreticisi olan Roketsan tarafından henüz açıklanmamıştır.

Cenk füzesi menzil nedir?

Yerli yapım Orta menzilli balistik füze Cenk’in menzili açıklanmadı ancak 1000 km civarında / yada 1000 km üstünde olması bekleniyor.

Orta menzilli balistik füze nedir?

Orta menzilli balistik füze (MRBM), genellikle 1,000 ila 3,000 kilometre arasında bir menzile sahip olan balistik füzelerdir. Bu tür füzeler, kıtalararası balistik füzelerden (ICBM) daha kısa menzile sahiptir ve daha düşük irtifalara ulaşabilirler.

MRBM’ler, genellikle stratejik hedeflere saldırmak veya bölgesel tehditler oluşturmak için tasarlanmıştır. Bu füzeler, hedeflerine ulaşmak için bir atmosferik uçuş aşaması geçirirler. Fırlatıldıktan sonra, füzenin itici gücü onu uzaya çıkarır ve ardından füze, hedefine doğru bir parabolik yörünge izler.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir