Busbar Sisteminin Avantajları Nelerdir? 

Busbar Sistemi

Elektrik enerjisinin güvenli bir şekilde dağıtılması ve aynı zamanda taşınması için tasarlanan busbar sistemleri, modüler bir yapıya sahiptir. Busbarların üretiminde koruma elementi olarak kalay kullanılır ve iletkenin üzerine kaplanır. Bu sayede busbarın elektriksel arızalara karşı daha korunaklı olması sağlanır. Aynı zamanda akımın daha iyi iletilebilmesi de mümkün hale gelir.  

Alüminyum materyal ya da bakır iletkenlerin izole edilmesi, metal gövde içerisinde yerleştirilmesi ile üretim gerçekleştirilir. Bu ürün çeşitleri aslında çok eski dönemlerde de kullanılıyordu. Klasik ya da geleneksel olarak tabir edilebilecek sistemlerde elektrik akımının taşınması işlemi, kalın kesitli olan çok sayıda kablonun birbirine bağlanması ile gerçekleştirilirdi.  

Fabrikaların iç enerji dağıtımı sistemlerinde, trafo-pano bağlantılarında kimi zaman bunun örneklerini görmek mümkün olabiliyor. Bazı kolon hatlarında da söz konusu geleneksel sistemler karşınıza çıkabilir. Kablolu olan sistemlerde kalın kesitli kabloların şaft boşluklarına ya da kablo raflarına yerleştirilmesi oldukça zorlayıcı bir süreci gerektiriyordu. Özellikle pano, şalter ya da buatların bağlanması yahut şekillendirilmesi gerektiğinde bu çalışmanın daha da zorlaştığını söyleyebiliriz. 

Bu zorluğun ortadan kaldırılması için de alternatif modüler sistemlere ihtiyaç duyuldu. İşte bu noktada artık devreye busbar sistemleri girdi! Modüler busbar enerji dağıtım sistemleri sayesinde, az önce söz ettiğimiz çalışmaların çok daha kolay bir şekilde yapılması ve kısa zamanda tamamlanması mümkün olabiliyor.  

Busbar Sisteminin Avantajları

Busbar sistemlerinin kablolu sistemler ile kıyaslanması durumunda ne gibi avantajlar sunduğu da net bir şekilde anlaşılıyor. Bu avantajlara hemen birkaç örnek verebiliriz:  

 • Busbar sistemleri uzun vadede bakım gerektirmediği gibi, taşıma ve işçilik masraflarının düşük olmasıyla da bütçe dostudur. Aynı zamanda montajı da kolayca yapılabilir.  
 • Yangına dayanıklılığı çok daha fazladır. Bu açıdan daha güvenli bir kullanım şansı sunar.  
 • Hızlı montaj özelliği sayesinde montaj çalışmasının kolay ve hızlı tamamlanması mümkün olur.  
 • Modüler yapıda ve esnek bir sistem olması nedeniyle yapılarda değişiklik yapılması gerektiğinde bu çalışma kolaylıkla gerçekleştirilebilir.  
 • Mekanik ve elektriksel dayanım gücü son derece yüksektir.  
 • Gövdelerinin metal materyallerden üretilmiş olması dış darbelere karşı yüksek mukavemet özelliği sergilemesini sağlar.  
 • Kompakt bir tasarıma sahiptir ve bu özelliği ısı transferinin mükemmel bir şekilde gerçekleşmesini sağlar.  
 • Busbar sistemlerinde makine yerinin yaklaşık olarak tespit edilmesi ile projelendirme yapılabilir. Böylelikle makinelerde enerji iletiminin anında sağlanması da mümkün hale gelir.  
 • Özellikle çalışma sahalarında tehlike yaratabilen dağınık ve düzensiz kablo karışıklığı problemini tamamen ortadan kaldırır. İş sahalarının bu açıdan daha güvenli bir form kazanmasını sağlar.  
 • Tesis kurulumlarında montaj maliyetleri çok daha düşüktür. Özellikle kablolu sistemler ile kıyaslandığında montaj maliyetinin %60 dolaylarında daha düşük olduğu söylenebilir.  
 • Busbar sistemlerinin sadece montaj maliyeti değil işletim maliyeti de oldukça düşüktür.  
 • Galvanizli sac gövde topraklama hattı işlevi görür.  
 • Bu sistemlerin ek noktalarından ya da çıkış prizlerinden akım alınabilir.  
 • Busbar sistemlerinin üretiminde kullanılan malzemeler, olası bir yangın durumunda zehirli gaz çıkarmaz ve aynı zamanda alev yürütmez özelliktedir.  
 • Özel bakım gerektirmez ve modüler yapısı sayesinde istendiğinde kolaylıkla sökülüp takılabilir.  
 • Kompakt bir yapıya sahip olmaları nedeniyle çok fazla yer kaplamazlar. Optimum sistem çözümü sunuyor olmaları da önemli bir avantaj olarak değerlendirilir.  
 • Kullanıldığı alana son derece çağdaş bir görünüm kazandırır, estetik görünümü ile mekana değer katar.  
 • IP54 ve IP55 koruma sınıfına sahip olan modeller de mevcuttur.  

Görüldüğü gibi her açıdan göz ardı edilemeyecek kadar önemli avantajlar sunan busbar sistemleri, en ekonomik fiyatlarla da kolaylıkla temin edilebiliyor. Bunun için sadece doğru adreslerden sipariş verilmesi gerekiyor. Bu noktada elektrik sistemleri ve busbar çeşitleri dendiğinde ilk akla gelen adresin elektrikticaret.com olduğunu eklememiz gerekiyor!  

Yüksek kalitede ürün çeşitlerinin rekabetçi fiyatlarla satışa sunulduğu bu platformda, söz konusu sistemler de düşük fiyatlarla temin edilebiliyor. Modelleri internet sitesi üzerinden incelemek mümkün ve aynı zamanda online olarak ihtiyaç duyulan adette sipariş verebilirsiniz. Busbar sistemlerinin sağladığı tüm avantajlardan istifade etmek için bu ürün çeşitlerine hemen göz atmaya başlayın!  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social profiles