Bor madeninden yakıt üretmeyi başardık!

Bor madeninden yakıt üretmeyi başardık! 1

Dünyada en çok bor madeni Türkiye’de bulunuyor. Bor’un bir çok önemli alanda kullanılabiliyor olmasını artık bir fırsata çevirmemiz lazım!

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretm Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mükerrem Şahin ve ekibi, sadece bor ve hidrojen’den elde edilen bir yakıt üretmeyi başardılar. Bu yeni bor yakıtı benzin ve dizel’e katkı olarak kullanılabiliyor. Bor yakıtı yanarken yeşil renkte alev çıkartması sebebi ile”green gas” adı ile anılıyor.

Şimdilik katkı olan bor yakıtı ileride tamamen kendi yakıt olacak!

Yrd. Doç. Dr. Mükerrem Şahin, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada geliştirilen yerli ürünün başlangıçta benzinli ve dizel araçlariçin katkı olarak kullanılabileceğini belirtirken, ileride bu ürünün direkt yakıt olarak tek başına kullanılabileceğinin de altını çizdi. Şahin; “Proje, gelecek yakıt teknolojilerinde içten yanmalı motorlarda borun vehidrojenin doğrudan yakıt olarak kullanılabilmesine olanak sağlayacak.” olduğunu söyledi.

bordan yakit

Roket yakıtı da olabilir!

Şahin’in açıklamalarına göre roket yakıtı olarak da kullanılabilen “Green Gas” gelecekte Türkiye’nin savunma sanayindeki gücünü de arttıracak. Şahin, “Yüksek enerjili yakıtlar, normal hava, kara ve savunma araçlarında kullanıldığında havada kalma süresini arttırır. Aynı yakıtla daha uzun yol almak önemli bir avantaj sağlar. Bu teknolojinin bu yönüyle savunma sanayinde de karşılık bulacağını bekliyoruz. Yüzde 2, yüzde 3 oranında katkı ile insansız hava araçlarının yüzde 20 oranında havada kalma süresini artırdığı tespit edildi.” olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles