BMC üretimi yerli motor kullanılmaya başlandı!

BMC üretimi yerli motor kullanılmaya başlandı! 1

Türkiye’nin önde gelen savunma firmalarından biri olan BMC, uzun süredir geliştirme aşamasında olan yerli motorları nihayete erdirdi.

BMC çatısı altında olan BMC Power tarafından geliştirilen yerli motorlar çok uzun geliştirme, çalışma ve test aşamalarının ardından BMC’nin kendi ürettiği askeri araçlara takılmaya başlandı.

Bunun anlamı şu: Türkiue, uzun yıllar ayağında pıranga olan motor konusu için artık motor üretebilme yeteneğine kavuşuyor!

BMC Power tarafından geliştirilen 400 beygir gücündeki motorun kullanıldığı Vuran 4×4 aracının test sürüşlerine başlandı. 600 beygir gücündeki “Azra” isimli motor ise BMC tarafından üretilen tank taşıyıcı ile 8×8 araca entegre ediliyor.

Öte yandan, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar (TTZA) Projesi kapsamında üretilen Vuran 4×4 araçların da teslimatı sürüyor.

Proje kapsamında son teslimatların yerli motorlarla yapılması öngörülüyor. Araçları üreten BMC ve yerli güç grupları geliştiren BMC Power, bu doğrultuda çalışmalar yürütüyor.

BMC Power, 400 beygir gücündeki Vuran isimli motorla ilgili çalışmalarda sona geldi. Vuran 4×4 araca entegre edilerek başarılı test sürüşleri gerçekleştirilen motorun farklı çevresel ve arazi şartlarındaki performansı test edildi.

Şirketin yürüttüğü bir diğer motor projesi ise 600 beygir gücündeki “Azra” ise BMC tarafından üretilen tank taşıyıcı araçlara entegre ediliyor. 8×8 araçlarda da yer alacak Azra motoru, halihazırda devam eden testlerde kullanılıyor.

BMC teknik alt gurubu olan BMC Power tarafından, 1000 ve de 1500 beygir gücündeki daha güçlü motorlar için ise çalışmalarını sürdürüyor.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Social profiles
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x