Bir Sitenin Yapısını SEO Uyumlu Hale Getirme!

Bir Sitenin Yapısını SEO Uyumlu Hale Getirme! 1

Site yapınız ne kadar iyi olursa, arama motorlarında üst sıralarda yer alma şansınız o denli yüksek olur. Her internet sayfasında bir miktar “yapı” vardır. Oldukca titiz ve tertipli bir yapı olabilir yada dağınık bir sayfa karışıklığı olabilir. Site yapınızla kasıtlı ve dikkatli olmanız durumunda arama mükemmelliğini elde eden bir site oluşturacaksınız.

Bu makalede, kuvvetli bir site yapısı oluşturma mevzusunda en iyi tavsiyelerin bazılarını paylaşıyorum. Aşağıdaki ipuçları, kullanıcılara hitap eden, örümcekler tarafınca taranan ve dizine eklenen ve mümkün olan en iyi SERP listelerini ve sıralamasını sunan bir site oluşturmanıza destek olacaktır.

Yapı Niçin Önemlidir?

Seneler süresince yüzlerce müşteriyle çalıştığım için, site yapısının ne çoğunlukla göz ardı edildiğine şaşırdım. Bir taraftan, bir sitenin SEO performansının en mühim yönlerinden biridir, sadece öteki taraftan, birkaç webmaster ve işletme sahipleri SEO’yu geliştiren bir site yapısına haiz olmanın ne demek bulunduğunu anlarlar.

Site yapısının niçin bu kadar mühim olmasının birkaç sebebini paylaşacağım ve ondan sonra kendi SEO dostu site yapınızı iyi mi geliştireceğinizi anlatacağım.

İyi bir site yapısı, muhteşem bir kullanıcı deneyimi anlamına gelir.

Renkleri, yazı tiplerini, karakter aralığı, grafikleri, görüntüleri ve beyaz alanı kaldırdığınızda, iyi site tasarımı hakikaten mükemmel bir yapı hakkındadır.

İnsan zihni bilişsel dengeyi, mantıklı parçaları bir araya getirmeyi, beklendikleri şeyleri bulmayı ve aradıklarını tespit etmeyi arzu eder. Böylece, kuvvetli ve mantıklı bir site yapısı bilişsel olarak kullanıcıları doygunluk eder.

Bildiğiniz benzer biçimde, sitenizi kullanıcılar için daha çekici, arama motorları için de daha çekici. Google’ın algoritması , sitenizi sıralamak için arama yapanlardan gelen bilgileri kullanır. Sitenizin TO’ları zayıf ve bekleme süresi düşükse, SERP’lerde iyi performans göstermeyecektir. Aksine, bir kullanıcı beğenmiş olduğu bir site bulduğunda – kısaca mükemmel bir yapıya haiz bir site – zıplamaz ve daha uzun süre kalır. Doğru bir site yapısı, derhal çıkma oranını azaltabilir ve her ikisinde de gelişmiş sıralamalara yol açacak kalma süresini iyileştirebilir.

İyi bir site yapısı sitenize site bağlantıları sağlar.

Site Bağlantıları, SERP’lerde sitenizin ana sayfasını ve aşağıda girilmiş olan birkaç dahili bağlantıyı gösteren bir sıralama biçimidir. Onları daha ilkin gördün. Bir Sitenin Yapısını SEO Uyumlu Hale Getirmede mühim rol oynar.

Site bağlantıları büyük bir SEO avantajıdır. Sitenizin gezinilebilirliğini artırır, kullanıcıları en ilgili bilgilere yönlendirir, markanızın itibarını arttırır, kullanıcı itimatını artırır, SERP’lere hükmetmenize destek sunar, tıklama oranını artırır ve dönüşüm hunisini kısaltır. Temel olarak, site bağlantıları görkemli.

Peki site bağlantılarını iyi mi alıyorsunuz? Google Web Yöneticisi Araçları’na gitmez ve bir formdaki birkaç alanı doldurmazsınız. Bir site bağlantısı isteği yayınlayamazsınız. Bunun yerine, Google’ın algoritması otomatikman site bağlantılarına haiz internet sayfalarını ödüllendirir. Ve bunu mükemmel site yapısına dayanarak yapıyorlar.

Zayıf bir site yapınız var ise, sitenizin hiçbir vakit site bağlantıları alamayacağı büyük olasılıkla. Site bağlantılarının olmaması, sitenize daha çok hedeflenmiş trafik, daha yüksek TO ve daha çok dönüşüm sağlamaya niçin olabilir.

İyi bir yapı daha iyi tarama anlama gelir.

Googlebot benzer biçimde web tarayıcıları bir web sitesinin yapısını tarar. Amaçları, içinde ne olduğu arama sonuçlarına döndürmek için dizine eklemektir. Site yapınız ne kadar iyi olursa, tarayıcılar içeriğe o denli kolay erişebilir ve dizine eklenebilir. Bir Sitenin Yapısını SEO Uyumlu Hale Getirmenin altın kurallarından bir diğeri.

Tarayıcı web sitenizdeki her şeyi otomatikman keşfetmez . Google, “sitenizde keşfedemeyeceğimiz… keşfedemeyeceğimiz sayfalar…” yada “Google’ın düzgüsel tarama işlemiyle keşfedilemeyebilecek URL’ler” bile kabul ediyor. ”(Site Haritalarının lüzumlu olmasının sebeplerinden biri.) Sadece tarayıcılar kuvvetli bir yapıya haiz bir sitenin sayfalarına erişmek, taramak, dizine eklemek ve geri dönmek oldukca daha kolay olacaktır.

İyi bir site yapısı iyi SEO’nun özüdür – tarayıcılar için en iyi duruma getirme.

Özetlemek gerekirse, sitenizin organizasyonu SEO başarısının yolunu açıyor. Aslen, iyi bir site yapısı olmadan asla SEO başarısı elde edemeyeceğiniz söylenebilir. Kuvvetli site yapısı, sitenize oldukca oranda organik arama elde eden, kırılmaz bir SEO temeli sunar. Bir Sitenin Yapısını SEO Uyumlu Hale Getirme işlemi için tarayıcıların sizi sevmesi gerekir.

Site Yapısını Oluşturmanın Altı Adımı

Şimdi size bu tür bir site yapısının iyi mi oluşturulacağını anlatacağım.

1. Web sitenizi geliştirmeden ilkin bir sıradüzen planlayın

Sıfırdan bir internet sayfası başlatıyorsanız, mümkün olan en iyi SEO için site yapısını planlamak için muhteşem bir konumdasınız anlama gelir. Bir İYS’de sayfalar meydana getirmeye başlamadan ilkin bile yapınızı planlayın. Bir beyaz tahtada, bir e-tablo programında (Excel, Google Drive E-Tabloları), bir çok kelime işlemcisinde yada Visio yada OmniGraffle benzer biçimde bir şeyde yapabilirsiniz.

Bir “sıradüzen”, bilgilerinizi düzenlemenin bir yolundan başka bir şey değildir – kolay ve mantıklı bir şey. Hiyerarşiniz bununla beraber navigasyonunuz ve URL yapınız olacaktır, böylece mühim olan her şey burada adım atar.

Çoğu zaman, bir site hiyerarşisi şu şekilde görünür:

Aklınızda bulundurmanız ihtiyaç duyulan birkaç sıradüzen özelliği var.

  • Hiyerarşinizi mantıklı kılın . Bu işlemi fazla düşünmeyin yada fazla karmaşıklaştırmayın. Hem kendi iyiliğiniz hem de tarayıcı ve kullanıcı kolaylığı için basitlik istiyorsunuz. Her ana kategori benzersiz ve değişik olmalıdır. Her alt kategori bir halde bulunmuş olduğu ana kategori ile ilgili olmalıdır.
  • Ana kategorilerin sayısını iki ila yedi içinde tutun . Amazon.com olmadıkça, oldukca fazla ana kategoriye haiz olmak istemezsiniz. Bir tek birkaç ana şey olmalı. Yediden fazla şahıs var ise, organizasyonu tekrardan gözden geçirmek ve birazcık aşağı çekmek isteyebilirsiniz.
  • Her kategorideki alt kategori miktarını dengelemeye çalışın . Temel olarak, ortalama olarak eşit tutmaya çalışın. Bir ana kategoride on dört alt kategori var ise, bir başka ana kategoride bir tek üç alt kategori var ise, bu birazcık dengesiz olabilir.

Bir site hiyerarşisi, mükemmel bir site yapısının başlangıç ​​noktasıdır. Bir Sitenin Yapısını SEO Uyumlu Hale Getirmenin en mühim adımı yeni bir internet sayfası açarken bunu planlamanızdır.

2. Navigasyon hiyerarşinizi izleyen bir URL yapısı oluşturun

Kuvvetli site yapısı geliştirmedeki ikinci ana unsur, URL yapınızdır. Mantıklı bir halde hiyerarşiniz üstünde düşündüyseniz, bu oldukca zor olmamalı. URL yapınız hiyerarşinizi izler.

Diyelim ki hiyerarşiniz şuna benziyor:

örnek site yapısı
Çin Mahallesi konumunun URL yapısı şu şekilde görünür:

www.kimsrestaurant.com/locations/chinatown

URL yapınız, site hiyerarşinize nazaran düzenlenir. Bu, açık bir halde, URL’lerinizin gerçek kelimeler (semboller değil) ve uygun anahtar kelime kapsamına haiz olacağı anlamına gelir.

3. Site gezintinizi HTML yada CSS’de oluşturun

Navigasyonunuzu oluştururken, kodlamayı kolay tutun. HTML ve CSS en güvenli yaklaşımınızdır. JavaScript, Flash ve Ajax’ta kodlamak, tarayıcının sitenizin iyi düşünülmüş gezinti ve hiyerarşisini kapsama kabiliyetini sınırlar.

4. Sığ derinlik gezinti yapısı kullanın

Navigasyon yapınız açıkça site hiyerarşinizi izleyecektir. Sayfaların, bilhassa de mühim sayfaların site içinde oldukca derinde gömülü olmadığından güvenli olun. Sığ siteler, bu Arama Motoru Dergisi makalesinde belirtildiği benzer biçimde hem kullanılabilirlik hem de tarayıcı açısından daha iyi çalışır :

Sığ bir internet sayfası (her sayfaya ulaşmak için üç yada daha azca tıklama gerektiren bir internet sayfası), derin bir internet adresinden (sitenizdeki her sayfayı görmek için uzun tıklama dizeleri gerektiren) oldukca daha çok tercih edilir.

5. Ana gezinme sayfalarınızı listeleyen bir başlık oluşturun

Üst başlığınız ana sayfalarınızı listelemelidir. Bu kadar. Web sitem, Neilpatel.com , üç alt kategoriden oluşan oldukca kolay bir gezinme başlığı kullanıyor. Bu ihtiyacım olan her şeyi başarır.

neil patel sitesi yapısı
Ana kategorilerinizden başka herhangi bir menü öğesini eklemek dikkat dağıtıcı ve gereksiz hale gelebilir. Bir paralaks sitesi tasarladıysanız, her kaydırma aşamasında görüntülenen kalıcı bir başlık menüsü sağladığınızdan güvenli olun.

CSS efektlerini kullanan yada kaybolan menüleri içeren açılır menüler benzersiz yada ilgi çekici bir kullanıcı deneyimi sunarken, SEO’yu geliştirmiyorlar. Onlara karşı öneriyorum. Ek olarak görüntü tabanlı bir gezinme yapısı kullanmama mevzusunda da tavsiyelerde bulunuyor. Uygun bağlantılara haiz metin bağlantıları, SEO’nun en kuvvetli biçimini sağlar.

Menü bağlantılarına haiz bir altbilginiz var ise, üst gezinti menünüzün ana bağlantılarını altbilgi gezinme menünüzde çoğalttığınızdan güvenli olun. Bağlantıların sırasını değişiklik yapmak yada ek kategori listeleri eklemek, kullanıcı deneyimini zorlaştıracaktır.

6. Kapsamlı bir iç bağlantı yapısı geliştirin

İçsel bağlamalar, eti mantıksal bir alan hiyerarşisinin kemiklerine koyar. Moz’un dahili bağlantılar ile alakalı makalesi , mühim olmalarının üç sebebini listeler:

Kullananların bir internet sayfasında gezinmelerini sağlar.
Verilen internet sayfası için informasyon hiyerarşisi kurulmasına destek olurlar.
Bağlantı suyunun (sıralama gücü) web sitelerinin etrafına yayılmasına destek olurlar.
Bunların her biri sıkı sıkıya bağlı ve iyi entegre bir site yapısı meydana getirmeye direkt bağlı.

Dahili bağlantı ile karmaşık hale gelmeye gerek yok. Temel düşünce web sitenizdeki her sayfa bazı linki haiz olmasıdır için ve bazı linki gelen internet sayfasında başka bir sayfaya. Gezintiniz, ana kategorilere ve alt kategori sayfalarına dahili bağlantı sağlamalı, sadece yaprak seviyesindeki sayfaların da dahili bağlantıya haiz olduğundan güvenli olmalısınız.

Dahili bağlantı, arama motorlarına hangi sayfaların mühim bulunduğunu ve oraya iyi mi gidileceğini bildirir. Tüm sayfalarda ne kadar oldukca iç bağlantı var ise, o denli iyi.

Netice

Site yapısı, dikkatli düşünme, bilgili tasarım ve doğru organizasyon ürünüdür. Kuvvetli bir site yapısı geliştirmek için en iyi vakit sitenizi oluşturmadan ilkin adım atar, kısaca yeni site yaptığınız sırada. Bununla beraber, mevcut eski sitenizi tekrardan tasarlıyorsanız, tasarımı tekrardan işleyebilir ve yapısal SEO’yu iyileştirmek için bazı gezinme öğelerini tekrardan düzenleyebilirsiniz.

Sitenizi arama motorları için optimize ederken akılda tutulması ihtiyaç duyulan birçok şey var. Site yapısı en önemlilerinden biridir, sadece en oldukca göz ardı edilen optimizasyon şekillerinden biridir. Mükemmel bir site yapısına sahipseniz, Bir Sitenin Yapısını SEO Uyumlu Hale Getirme işlemlerini tamamladıysanız, geri kalan SEO işlemleri büyük seviyede kolaylaşacaktır.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles