Bilgisayar Yazıcı Bağlantıları Ve Çıktı İşlemleri

Bilgisayar Yazıcı Bağlantıları Ve Çıktı İşlemleri 1

Bilgisayar Yazıcı Bağlantıları Ve Çıktı İşlemleri konumuz ile kısaca bilgisayar yazıcı bağlantı ayarlarını anlatıyoruz…

Yaşadığımız teknoloji çağında, her türlü  dökümantasyon işlemleri ve evrak dolaşım sistemleri kullanıcıların ve firmalarin gereksinimlerine uygun olarak dizayn edilmiştir. Bu sistemler  kullanış olarak ergonomik, kolay, ve çok fazla zorluk içermeyen bilişim ürünleridir.  Bunlardan en önemli  ve  hatta bilişim dünyasının bel kemiği sayılacak bir sistem olan Bilgisayar-Yazıcı  veri iletim sistemine değineceğim.

Bilgisayar ve Yazıcı iletim sistemi yine çok kolay  bir takım işlemlere sahiptir. Bunlar üç  önemli ayrıma sahiptir ilk olarak Yazılan bir dosya,  evrak,  belge, eğer ki  çıktısı alınmak isteniyor ise bir  yazıcı vasıtası ile kolaylıkla alınabilinir.

Fakat,  bunun için bilgisayarın işletim sistemlerini iyi tanımak ve iyi öğrenebilmek gerekir. Örnek olarak Windows, Linux, ios bu  yazılım ve işletim türleri  birbirinden farklıdır. Fakat hepsi kolay işletim sistemleridir. Üstelik bir donanım eklemek bu işletim sistemlerinde kolay süregelen adımlardır.

Bilgisayar Yazıcı Bağlantıları Ve Çıktı İşlemleri

İlk evrede bağlantısı yapılmış ve her türlü kurulumu yapılmış bir yazıcının kullanıma hazır hale gelinmesi gerekir. Bunun için aldığınız yazıcı ürününün içerisinde bir yükleme cd’si ve kullanma kılavuzu bulunur. Yine bunun sayesinde de bilgisayara kurulumu yapılabilinir. İkinci nokta ise; Bağlanmış ve her türlü yüklemesi  yapılmış olan yazıcının sinyal durumu, burada ki işlem ise çok kolay işlemdir. Hem bilgisayarınızın yükleme ekranında hemde yazıcının veri ışığında bu işlem kolayca anlaşılabilinir. Aksi halde her bir işlemi ve bağlantı ayarlarını yeniden detaylı yapılarak oluşturulabilinir.

Sonuncusu ve  en önemli  işlem ise yazıcıdan çıktı nasıl alınır? Kullanıma hazır hale gelen yazıcı için bu son işlemde yapılması gerekenler eğer bir yazı almak istiyorsanız kullandığınız programında yazdır butonun veya yazdır işlemini aramak olacaktır.

Örneğin bir Word dosyasında ctrl+p tuşlarını basarak da bu yazıcıdan çıktı sekmesine gelebilir yada yazdır sekmesine tıklayarak da bu işlemi yapabilirsiniz. Yazıcıdan çıktı alınma aşamasında çıkabilecek olası problemler ise;  Yazıcının kartuşunun olmaması, aygıtın bağlantı ayarlarının düzgün olmaması, sürücü işlemlerinin eksik ve doğru yapılmamış olması ve çıkabilecek en önemli problem ise, data’nın ve evrakların bilgisayarınızın ve kullandığınız ofis programı tarafından desteklenmesi gerekmektedir. Aksi halde yazıcı işlevsiz bir hale gelebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles