Beklenen “Siber” savaşa Türkiye “misli ile” karşılık verecek!

Beklenen "Siber" savaşa Türkiye "misli ile" karşılık verecek! 1

Yeni çağ’ın en büyük savaş unsurlarından biri haline gelmeye başlayan “siber savaşlar” ülkemiz içinde bir tehlike. Bu tehlikenin en iyi şekilde bertaraf edilmesi için çalışmalar sürüyor.

Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ’den (STM) yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin ilk Siber Füzyon Merkezi, Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir’in katıldığı törenle hizmete girdi.

Demir, konuya ilişkin açıklamasında, “Dünyada sadece birkaç ülkede bulunan Siber Füzyon Merkezi ile Türkiye, siber güvenlik konusunda önemli bir güce kavuştu. Dünyada ülkelerin güvenliğini tehdit eden en büyük unsurlardan biri, siber saldırılar. Siber saldırıları gerçekleşmesinden önce analiz etmek, önüne geçebilmek kritik bir öneme sahip. Bugün bunun için büyük bir adım atıldı” değerlendirmesinde bulundu.

STM Genel Müdürü Davut Yılmaz da yeni nesil Siber Füzyon Merkezi ile siber güvenlikte klasik yöntemlerin çok ötesine geçtiklerini belirtti. Yılmaz, şunları kaydetti:

”Hem sayıları artan hem de tespit ve kullanılan yöntem anlamında boyut değiştiren siber tehditleri, klasik yöntemlerle tespit etmek imkansız hale geldi. Bu nedenle saldırı olmadan haberdar olmak ve buna göre otomatik olarak savunma kurgusunu oluşturmak, yani reaktif değil, proaktif bir yaklaşım göstermek gerekiyor. Bugün kullanıma açtığımız Siber Füzyon Merkezi, bu yeni nesil siber güvenlik anlayışının bir ürünü ve ülkemiz için her anlamda pek çok ilki bünyesinde barındırıyor. Çok farklı disiplinleri bir araya getiren ve tamamen bizim ürettiğimiz yapay zeka mekanizmalarıyla çalışan bu merkezin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”

siber-fuzyon

Peki “Siber Füzyon” nedir?

STM Siber Füzyon Merkezi sayesinde, sadece bilinen siber tehditler değil, henüz ortaya çıkartılmamış, gelişmiş karmaşık metotlar kullanan yeni tehditler de saldırıdan önce tespit edilebilecek ve önlem alınabilecek.

Siber füzyon, farklı kaynaklardan gelen verilerin birleştirilip, yapay zeka algoritmalarıyla analiz edildiği ve devamında makine öğrenmesi denilen mekanizmanın kullanıldığı yeni nesil bir yaklaşım olarak kullanılıyor.

Bu merkez dışında daha önce aşağıda ki linkte haberini yaptığımız, HAVELSAN tarafından kurulan “Siber Savunma Teknoloji Merkezi’de” geçtiğimiz günlerde faaliyete geçmişti.

Siber savaşa karşı Türkiye’den müthiş hamle! “SİSATEM” kuruldu!

Kaynak: Haber7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles