Bedava internet dağıtımı yakında başlıyor! Hemde Türkiye’de!

Bedava internet dağıtımı yakında başlıyor! Hemde Türkiye'de! 1

Geçtiğimiz sene Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan geçim sıkıntısı olan ailelere bedava internet dönemi yakında hayata geçiyor.

İlk olarak başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı ve daha sonra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından da dile getirilen geliri düşük ailelere bedava internet sağlama projesi çok yakında geçiriliyor. Konu ile ilgili konuşan Aile ve Sosyal Politikalar bakanı, özellikle çocukların ruhsatı olmayan internet kafelerden kurtarmak ve internet ile tanışmamış yada bildiği halde kullanamayan yoksul aileler için önümüzde ki haftadan itibaren ücretsiz olarak internet hizmeti verileceğini açıkladı.

Peki ücretsiz internet neleri ve kimleri kapsıyor?

Ücretsiz internetin yoksullara dağıtılacağını söyleyen Bakan Ramazanoğlu:” Bizim ailelere ulaştıracağımız ücretsiz internet paketleri hükümetimizin ilk icraatlarından biri olacak. Bakanlık olarak hazırlıklarımızı tamamladık. Diğer bakanlıklarla da görüşüp başlatacağız. Yoksul aileleri de tespit ettik. Bu çalışma Türkiye’nin önünde devrim olan bir çalışma olacak. Önümüzdeki hafta yoksul ailelere bedava internet vermeye başlayacağız” olduğunu söyledi.

Ücretsiz kablosuz internet!

Ayrıca Türkiye gazetesinin haberine göre Türkiye’nin 35 ili ve 362 ilçesinde HaberleşmeNET adlı kalkınma projesi ile kablosuz ücretsiz internet noktları oluşturulacak.”HaberleşmeNET” projesi ile, ülkenin birçok köşesinde kablosuz internet erişim noktaları kurulacak. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek çalışmalarla; Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu’ya kapsayan DOKAP, GAP, DAP ve KOP şehirlerinde her alan ücretsiz internetle donatılacak.

Proje, ilk olarak ihtiyaç tespiti çalışmalarıyla başlayacak. Böylece kalkınma bölgelerinden gelen lokasyon sayısı ve bilgileri toplanmış olacak. Kalkınma Bakanlığının onayı doğrultusunda finansal kaynak temin edilecek ve teknik şartname çalışmaları yapılacak. Bütün bu çalışmaların ardından yüklenici firma ile sözleşme imzalanarak kurulumlara başlanacak. İnternet noktası kurulumlarının 35 il 362 ilçede gerçekleştirilmesi planlanıyor. Söz konusu noktalardan vatandaşlar; cep telefonu, bilgisayar ve tabletlerinden ücretsiz olarak internete bağlanabilmek için cep telefonu numaralarını sisteme girecek. Böylece yasal sorumluluk sağlanacak. Numaranın gönderilmesiyle gelen şifre, 6 ay kullanılabilecek. Yasaklı siteler, sistemden merkezi olarak engellenebilecek. Kota uygulaması da koyulabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles