Askeri personeli yerli koruma sistemi: DATS!

Askeri personeli yerli koruma sistemi: DATS! 1

Mayına dayanıklı zırhlı askeri araçların, mayın patlamalarında askerlerimize verdiği hasar ortada. Bu duruma çözüm aranıyor…

En son Kirpi tarzı personel taşıyıcıya yapılan Aktütün’de yapılan hain saldırı da 4 askerimiz araca zarar gelmemesine rağmen geçirdikleri travma sonucunda şehit oldu. Bu durum mayın patlamasından sonra askerlerimizin eğitim almasının ne kadar gerekli olduğunu ortaya çıkardı. Bu konuda yerli bir firma olan Mildes Savunma tarafından DATS (Devrilme ve Araç Terk Simülatörü) 2015 yılında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı desteği ile tamamıyla yerli ve milli olarak üretiliyor.

YERLİ VE MİLLİ!

DATS (Devrilme ve Araç Terk Simülatörü) 2015 yılında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı desteği ile kurulan Mildes Savunma tarafından tamamıyla yerli ve milli olarak üretiliyor. Mayına dayanıklı zırhlı araçların envantere alınması ile beraber gündeme taşınan trafik kazalarının sonucu olarak ortaya çıkmıştır.

Mayın ve aracın gövdesi arasında azami mesafeyi sağlamak adına yerden yüksek tasarlanan askeri araçlar ağırlık merkezlerinin yukarıda olmasından dolayı devrilme eğilimi gösterirler. Hızla girilen virajlar, kullanıcı hataları ve coğrafi koşulların denkleme eklenmesi ile son günlerde haberlerde sıklıkla duyduğumuz devrilme ve araçların takla atması ile sonuçlanan kazalar daha da ölümcül hale gelmeye başladı. Askeri araçlar doğaları gereği bu şekilde üretilmeye devam edilecektir fakat personel hatalarının önüne geçmek için ne yapabiliriz sorusunun cevabı DATS oldu.

ABD ordusu askeri personeline DATS benzeri bir sistemle zırhlı araçlarda meydana gelecek kaza ve saldırı sonrası yapılması gerekenlerle ilgili eğitim veriyor. DATS, gün geçtikçe zırhlı araç envanteri büyüyen ve güçlenen büyük Türk ordusu için önemli bir donanım olamaya aday. DATS ile devrilme öncesi, sırasında ve sonrasında neler yapılması gerektiği DATS kullanan personel tarafından gerçeğe yakın koşullarda tatbik edilebiliyor. Devrilme ve Araç Terk Simülatörü, beş (5) tam teçhizatlı personelin aynı anda eğitim görebiliyor.

Temsili
Temsili

DATS NEDİR?

DATS, bir (1) operatör tarafından kumanda edilen, personelin emniyet kemeri/kask takmaması, araç içerisinde bulunan teçhizatların sabitlenmemesi (silah, mühimmat kutusu) veya aracın mayına basması gibi etkenler nedeni ile askeri araç personelini bekleyen tehlikelerin gösterileceği eğitimi veriyor. DATS, ayrıca barış zamanı askeri araçların trafik kazaları sonucu devrilmeleri, harp zamanı mayına basma durumunda yapılması gerekenlerin öğretileceği, muhtemel araç devrilmesinden kurtulan personelin aracı terk etme süreci ve sonrasında neler yapması gerektiğinin eğitiminin maliyeti etkin şekilde verileceği bir simülatördür.

Ekseni etrafında belirlenen hızda, yönde ve sürede dönen kabin personel baş aşağı veya farklı pozisyonda asılı konumda iken sabitlenir. Personelden emniyet kemerlerini çözerek aracı tahliye etmeleri istenir. Bu işlem sırasında görüş kaybının tatbik edilmesi için yapay sis ve muharebe sahasının gerçekliğini yaratabilmek açısından çatışma sesleri kabin içerisine verilir.

Devrilme sonrasında sıkışmış kapıların ve emniyet kemerlerinin açılmaması, yaralı personelin araç içerisinden çıkarılma süreci, araç terk sonrası taciz ateşine karşı alınacak tedbirler, zırhlı araca yapılacak Molotof saldırısı ve yanan aracın terk edilmesi gibi değişik senaryolar kullanılarak verilecek eğitim ile personelin her türlü olumsuz koşula fiziksel ve psikolojik olarak hazırlıklı olması sağlanır.

DATS, sayesinde zırhlı araçlarda meydana gelen kazalarda ve zırhlı araçlara yapılan EYP /Mayın saldırılarında meydana gelen can kaybı sayısı azaltılabilir.

Son dönemler de ülkemizin doğusunda meydana gelen Zırhlı araç kazaları ve EYP saldırıları sonucunda araç bütünlüğünü korusa bile bazı personel hataları yüzünden ölümler meydana geliyor.DATS ile verilecek eğitim sonrasında personel hatası kaynaklı ölümlerin en aza indirilmesi hedefleniyor. DATS muadili sistemler yıllardır gelişmiş ülkelerin ordularında kullanılıyor.

Kaynak: Akşam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles