ASELSAN’ın geliştirdiği Kulaç sistemi ihraç edilmeye başlandı!

ASELSAN'ın geliştirdiği Kulaç sistemi ihraç edilmeye başlandı! 1

Geliştirdiği yerli ve milli çözümlerle ülke savunma sanayimizi şahlandıran kurumların başında bulunan Aselsan, artık sadece Türkiye içinde değil sınırlarımız dışında da önemli işlere imza atmaya başladı.

Milli olarak geliştirilen ve Türk denizaltılarında kullanılan KULAÇ İskandil Sistemi (derinlik ölçme sonarı), Endonezya Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçları doğrultusunda kullanılacak. Böylece ASELSAN, su altı akustik sistemlerine yönelik ilk ihracatını gerçekleştirmiş olacak.

KULAÇ İskandil Sistemi’nin Endonezya Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan “KRI Nanggala 402” denizaltısına montaj ve entegrasyon faaliyetleri ASELSAN tarafından önümüzdeki dönemde yürütülecek.

Sistem 1000 metre derinliğe kadar ölçüm yapabiliyor

Askeri standartlara göre tasarlanan ve doğrulanan KULAÇ Sistemi, Gönderme Alma ve İşlemci Birimi, Uzak Gösterge Birimleri ile Düşük-Yüksek Frekans akustik transdüserlerden oluşuyor. Yüksek hassasiyetle çalışan sistem, 1000 metre derinliğe kadar ölçüm yapabiliyor. Yüksek kapasiteli kayıt imkanına sahip olan sistem, tek platformda birden fazla akustik sistemin eş zamanlı kullanımına da imkan veriyor.

Sistem, 2013 yılından itibaren görevine sorunsuz şekilde devam ediyor.

Peki Kulaç sistemi tam olarak nedir?

Aselsan tarafından şu şekilde tanımlanıyor: “KULAÇ, ASELSAN tarafından askeri ve sivil platformlarda kullanılmak üzere açık mimari ve modüler tasarım ilkeleri esas alınarak geliştirilmiş bir İskandil Sistemi’dir.​

KULAÇ İskandil Sistemi; yayınlanan​ akustik sinyalin dipten/yüzeyden geri dönen ekolarının dinlenmesi ve gönderme/alma zamanı arasındaki farkın ölçülmesiyle derinlik ölçümü gerçekleştirir.

KULAÇ İskandil Sistemi; Gönderme Alma ve İşlemci Birimi (GAİB), Uzak Gösterge Birimi, 50 kHz Düşük Frekans Transdüser, tercihe göre 200 kHz ya da 400 kHz Yüksek Frekans Transdüser ile Transdüser Bağlantı Kutusundan (TBK) oluşur. Sistemin 2 transdüser ve 4 transdüserli çalışma seçenekleri vardır.

KULAÇ İskandil Sistemi, ‘Otomatik Aralık’, ‘Otomatik Faz’ ve ‘Manüel’ olmak üzere 3 (üç) adet farklı menzil belirleme moduna sahiptir. Menzil belirleme modu ‘Otomatik Faz’ veya

KULAÇ İskandil Sistemi, çalışmaya ilişkin verilerin kayıt edilmesi, kayolduğunu söyledilen ölçüm verilerinin USB arayüzü ile taşınabilir depolama cihazlarına aktarılması, yazıcı ile kayıtlı ve anlık ölçüm verilerinin çıktılarının alınması işlemlerine olanak sağlar.

KULAÇ İskandil Sistemi, kendini test edebilme özelliğine ve sisteme ait herhangi bir hata meydana geldiğinde, sorunun kaynağına ilişkin bilgi verebilecek bir cihaz içi test altyapısına sahiptir.​”

KULAÇ İskandil Sistemi genel özellikleri
  • Sağlamlaştırılmış yapı, güncel teknoloji
  • Masa üstü ve kabinet içinde kullanım seçenekleri
  • Uzun süreli, güvenilir kullanım
  • Askeri standartlara uygunluk

Kaynak: Aselsan Görsel & Kaynak: TRT Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social profiles