ASELSAN’dan 3 büyük GSM operatörüne dev destek!

ASELSAN'dan 3 büyük GSM operatörüne dev destek! 1

Türkiye’nin savunma alanında ki en büyük yerli üreticisi konumunda ki ASELSAN tarafından geliştirilen yerli baz istasyonları antenleri yakın zamanda 3 büyük operatör tarafından kullanılmaya başlanacak.

Donanımaber’in haberine göre: Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom (Avea) ile anlaşmaya varan ASELSAN, ürettiği baz istasyonu antenlerine bu 3 büyük GSM operatörüne temin edecek. Şirketler de kullandıkları baz istasyonlarına yerli antenleri takacak. Böylece devlet tarafından operatörler için belli oranlarda yerlilik şartı aranıyor. Bu şartların karşılanabilmesi adına yerli abz istasyonu anteni önemli bir adım.

Yerli baz istayonu anteni 4.5G hızını ve özelliklerini desteklerden aynı zamanda eski teknolojiler olan 3G ve 2G altyapsını da destekliyor. Buda GSM operatörler tarafından bir tercih sebebi olabilir. Zira yerli üretimini maliyeti de düşük olacağından ve yerlilik zorunluluğu olduğundan, yakın zamanda tüm operatörler yerli üretim araçları kullanmaya başlayacaktır.

Bir diğer adım ise yerli baz istasyonu ULAK! Yıllardır geliştirme aşamasında olan milli üretim baz istasyonu ULAK, Turkcell ve Türk Telekom tarafından kalifikasyon testleri yapılıyor. Vodafone’da bu sürece bir ön anlaşma imzalayarak katıldı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles