ASELSAN ve BMC’den bir savunma sistemi daha: ALKAR!

ASELSAN ve BMC'den bir savunma sistemi daha: ALKAR! 1

Savunma sanayisinde çok hızlı adımlarla ilerliyoruz. Siyasi görüşümüz ne olursa olsun bu konuda destek olmak gerek. İşte bir güzel haber daha…

ASELSAN’nın ürettiği ve BMC’nin Vuran aracına dahil edilen 120 milimetre havan tabanca sistemi askeri birliğe teslim edildi. “Bitirici, yok edici” anlamına gelen ve Alkar adı verilen sistem, kullanıcı personel tarafınca meydana getirilen atışlı gösterimde hedefleri tam isabetle yok etti. Farklı tipteki araçlara ve durağan tesislere entegre edilebilen ilk milli otomatik havan silah sistemi Alkar’ın, yurt içinden ve dışından yoğun talep görmesi bekleniyor.

AA muhabirinin edinmiş olduğu bilgiye nazaran, çeşitli platformlarda kullanılabilen silah sistemleri geliştirerek üreten ASELSAN, çağdaş piyadenin olmazsa olmaz unsurlarından olan otomatik havan mevzusunda yürüttüğü çalışmalarda sona geldi.

https://vcdn.ensonhaber.com//flv/flvideo/v/2017/12/1512544769.mp4

“Mehmetçik’in yeni süngüsü” olarak vasıflandırılan 120 milimetre havan tabanca sistemi Alkar, ASELSAN tarafınca tamamen özgün olarak geliştirildi.

İlk kez 2017’deki 13. Uluslararası savunma Sanayisi Fuarı’nda sergilenen Alkar, geçen sürede bir dizi teste tabi tutularak göreve hazır hale getirildi.

Daha sonra BMC’nin Vuran aracına entegre edilen Alkar, vazife yerine, geliştirip üreten ekip tarafınca uğurlandı.

İçerik: https://www.haberturk.com/turkiye-nin-ilk-milli-otomatik-havan-silah-sistemi-alkar-goreve-hazir-2337820-ekonomi

Video: ensonhaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles