ASELSAN KORKUT Son Durum! Beklenen Müjde Geldi

ASELSAN KORKUT Son Durum! Beklenen Müjde Geldi 1

ASELSAN tarafından tamamıyla yerli ve milli imkanlarla üretilen  ülkemiz için önemli bir teknolojik hamlesi olarak kabul edilen Milli Hava Savunma Sistemi KORKUT ilk teslimatını gerçekleştirdi.

2015 yılında haberini yaptığımızın Kundağı Motorlu Hava Savunma Sistemi (KORKUT) projesinin ilk haberini buradan okuyabilirsiniz:

https://www.yerliteknoloji.net/yerli-hava-sistemimiz-ile-korkutmaya-geliyoruz.html

2015 yılından itibaren emin adımlarla geliştirilen KORKUT projesi rafa kalkmadı ve nihayete yavaş yavaş ermeye başladı. Bu bağlamda KORKUT Seri Üretim Projesi’nin başlayan 1. Teslimat Kabul faaliyetleri, 3 adet Silah Sistemi Aracının ve 1 adet Komuta Kontrol Aracının Kabulü ile başarı ile tamamlandı.

ASELSAN KORKUT Son Durum! Beklenen Müjde Geldi 2
Korkut ASELSAN silah

KORKUT ÖZELLİKLERİ

Korkut kod adlı hava savunma sistemi, ASELSAN tarafından geliştirildi. Atış sistemi ise bir diğer yerli savunma devi MKE tarafından gerçekleştirildi. Korkut, alçak ve orta irtifa da seyir eden hareket halinde ki uçan cisimleri ve menziline giren durağan hedefleri başarıyla vurabiliyor. Korkut, 2 adet havada da parçalanabilen 35mm top atış mekanizmasına sahip. Ayrıca dakika da 1100 mermi atabiliyor. Korkutun etkili menzili 4 kilometre.

  • Zırhlı mekanize birlikler ile müşterek görev icrası
  • 3-Boyutlu arama radarı ile hedef tespit ve takibi
  • Yerel hava resmi oluşturma
  • Üst komuta kontrol unsuru ile hava resmi paylaşımı
  • Üst komuta kontrol unsurundan angajman emirlerinin alınması
  • Gelişmiş tehdit değerlendirme ve silah tahsis algoritması
  • Hava savunma silahlarının üst komuta kontrolü
  • Dost/Bilinmeyen Ayrımı için IFF

ASELSAN KORKUT İLK TESLİMAT BAŞARIYLA TAMAMLANDI

Kabul faaliyetleri kapsamında en zorlu aşama olan Havadan Karaya Füzelere Etkinlik Gösterimi Testi yaklaşık 200 m/s hıza sahip hızlı hedef uçağın başarılı bir
şekilde düşürülmesiyle tamamlandı. Testler esnasında KORKUT, yüksek performansı ile kabul heyetinin büyük beğenisini kazandı. Kabul testleri başarı ile tamamlanan KORKUT Sistemleri Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığına teslim edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles