Artık iletişim araçları da yerli oluyor, ULAK devreye giriyor!

Artık iletişim araçları da yerli oluyor, ULAK devreye giriyor! 1

Yerli baz istasyonlarının da devreye girmesi ile birlikte iletişim alanında da yerli üretim hız kazanıyor. Bu bağlamda Türk Telekom, Türkiye’de ilk kez Nokia tarafından üretilecek olan mobil iletişim donanımını kullanarak, yerli üretime destek verecek.

Türk Telekom tarafından yapılan açıklamaya göre, Türk Telekom ve Nokia, 4,5G baz istasyonlarına “Made in Turkey” damgası vuracak bir iş birliğine imza attı. Nokia, Türkiye’de ilk kez baz istasyonlarının ana beyni olarak kabul edilen ve sinyal üreten “baseband” ekipmanı üretecek.

Nokia bu iş birliği kapsamında, Çorlu’daki elektronik üretim uzmanlığına sahip tesiste nisan ayından itibaren ilk kez Türk Telekom için üretim yapacak. Türkiye’nin ilk milli 4,5G baz istasyonu ULAK’ı, şebekesine entegre eden ilk operatör olan Türk Telekom, bu anlaşma ile yerli üretime verdiği desteği de artırmış olacak.

Türk Telekom ve Nokia, dün Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Fatih Sayan, Türk Telekom Üst Yöneticisi (CEO) Rami Aslan ve Nokia Avrupa Bölge Başkanı Markus Borchert’in katılımlarıyla iş birliklerini duyurmak üzere bir tören düzenledi. Bu iş birliği ile Nokia, nisan ayında Çorlu’da yerli ekipmanlar için üretim sürecini başlatacak. Sonraki aşama ise yerli üretim olan ekipmanların Türk Telekom şebekesine entegre edilmesi olacak.

Kaynak: TRT Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles