Arkadaşlarınızla İzleyebileceğiniz En İyi Gizem ve Gerilim Filmleri 2022

Arkadaşlarınızla İzleyebileceğiniz En İyi Gizem ve Gerilim Filmleri 2022 1

Belgesellerden podcast’lere, TV şovlarına ve kitaplara kadar gerçek suç içeriğinin altın çağında yaşıyoruz.

Bu durumun, özellikle gizem filmlerinin popülaritesinde bir canlanmaya neden olması kaçınılmaz. Klasik türün son on yılda bazı önemli öne çıkan yönleri olmuştur ve tipik bir cinayet kurgusu (evde bir arkadaş grubu, bir kişi ölür, bir dedektifin suçu çözmesi gerekir) gerçekten benzersiz ortamları ve hikayeleri içerecek şekilde genişlemiştir. Bu iyi bir şey: Bu gizemlerin birçoğunun form ve framing ile oynayabileceği ve yine de size mükemmel bir sürpriz sonu sağlayabileceği anlamına geliyor.

Bu listede korku filmleri, aksiyon filmleri ve dramalar var (birkaç komediden bahsetmiyorum bile!). Fakat izleyeceğiniz filmlerin çoğu Netflix Türkiye’de olmadığı için en iyi VPN’leri listelediğimiz, güvenli bir bağlantı için en iyi Windows VPN’leri yazımıza bakmak isteyebilirsiniz. Alfred Hitchcock’dan Coen kardeşlere, David Fincher’dan Rian Johnson’a, tarihin en iyi yönetmenlerinden bazıları bu ikonik türde film çıkardılar.

Ayrıca harika olan şey, kurgusal kimlerin suç çözme, ipucu bulma dürtünüzü, bu gerçek suçun üzücü (ve dürüst olmak gerekirse, biraz sorunlu) gerçek yaşam yönleri olmadan tatmin edebilmesidir. İşte sizi baştan sona koltuğunuzun kenarında tutacak 13 gizem/gerilim filmi.

Arkadaşlarınızla İzleyebileceğiniz En İyi Gizem ve Gerilim Filmleri 2022

Arkadaşlarınızla İzleyebileceğiniz En İyi Gizem ve Gerilim Filmleri 2022 2
En İyi Gizem ve Gerilim Filmleri 2022 5

1. ‘Yedi’ (1995)

Oyuncular: Brad Pitt, Morgan Freeman, Gwyneth Paltrow, John C. McGinley ve Kevin Spacey.

Bir seri katil, yedi ölümcül günah temalı bir cinayet çılgınlığı başlatır ve iki dedektif (Freeman ve Pitt), tekrar saldırmadan önce davayı çözmeye çalışmak zorundadır. Film artık birkaç önemli sahneyle tanınıyor, ancak olay örgüsü yeterince ilgi görmüyor. Gerilim filmi arıyorsanız, bu film tam size göre…

Arkadaşlarınızla İzleyebileceğiniz En İyi Gizem ve Gerilim Filmleri 2022 3
En İyi Gizem ve Gerilim Filmleri 2022 5

2. ‘El Royale’de Zor Zamanlar’ (2018)

Oyuncular: Jeff Bridges, Cynthia Erivo, Dakota Johnson, Jon Hamm, Cailee Spaeny, Lewis Pullman ve Chris Hemsworth.

1959’da, bir adam California ve Nevada arasındaki sınırda bir otel olan El Royale’e gelir ve odalardan birinin döşeme tahtalarının altına bir çanta dolusu para saklar. Ancak parasını geri alamadan öldürülür. On yıl sonra, her biri kendine özgü sırları ve gizemli amaçları olan bir grup yabancı otele gelir. Keyifli bir şekilde yıldız oyuncularla ve sürprizlerle dolu, Clue tipi bir hikâyeye modern bir bakış.

Arkadaşlarınızla İzleyebileceğiniz En İyi Gizem ve Gerilim Filmleri 2022 4
En İyi Gizem ve Gerilim Filmleri 2022 5

3. ‘Asi Gençlik’ (2005)

Oyuncular: Joseph Gordon-Levitt, Lukas Haas, Emilie de Ravin ve Nora Zehetner.

Lise öğrencilerinin başrolde olduğu bir neo-noir ve mutlak bir kült klasiği. Rian Johnson Pre-Knives Out, bizi Emily’nin (de Ravin) cinayetine ve ona ne olduğunu ve nedenini belirleme arayışına götürüyor. Temelde Chinatown gibi ama gençlerle.

Arkadaşlarınızla İzleyebileceğiniz En İyi Gizem ve Gerilim Filmleri 2022 5
En İyi Gizem ve Gerilim Filmleri 2022 5

4. ‘Aşk Kuşları’ (2020)

Oyuncular: Issa Rae, Kumail Nanjiani, Paul Sparks, Anna Camp ve Kyle Bornheimer.

Eskiden âşık olan ve şimdi ayrılığın eşiğinde olan bir çift, kendi arabalarının bir adam tarafından, bisikletliyi ezmesi sonucu bir fiyaskoya sürüklenirler. Kaçarken, polislerin onlara inanmayacaklarını bildiklerinden, gizemi kendileri çözmek için yola koyulurlar. Anlatı gerçekten beklenmedik bazı yönlere gidiyor ve bazı sürprizler gerçekten beklenmedik. Artı, Rae ve Nanjiani, kendi isimlerini temize çıkarmaya çalışmanın ve ortaya çıkan mutlak delilikten kaçınmanın çaresizliğini tamamen hissettiriyorlar.

Arkadaşlarınızla İzleyebileceğiniz En İyi Gizem ve Gerilim Filmleri 2022 6
En İyi Gizem ve Gerilim Filmleri 2022 5

 

5. ‘Trendeki Kız’ (2016)

Oyuncular: Emily Blunt, Rebecca Ferguson, Haley Bennett, Justin Theroux, Luke Evans, Allison Janney, Édgar Ramírez ve Lisa Kudrow

Alkolik Rachel, işini ve evliliğini kaybettikten sonra her gün banliyöden şehre trene biner. Bir gün Rachel trenden iner ve bir yüzleşmeden sonra kanlar içinde uyanır ve bir kadının ortadan kaybolduğunu öğrenir. Güvenilmez hafızasına güvenebilir mi?

Arkadaşlarınızla İzleyebileceğiniz En İyi Gizem ve Gerilim Filmleri 2022 7
En İyi Gizem ve Gerilim Filmleri 2022 5

6. ‘Akıl Defteri’ (2000)

Oyuncular: Guy Pearce, Carrie-Anne Moss, Joe Pantoliano ve Jorja Fox.

Christopher Nolan’ın ilk hit filmi olan bu film, en çok ters sırada oynamasıyla bilinir. Ancak kibirin özü asıl sorudur: “Leonard’ın (Pearce) karısını kim öldürdü? Ve intikam alacak mı?” Bahisler önemlidir ve sürprizler, geldikleri kadar şok edicidir.

Arkadaşlarınızla İzleyebileceğiniz En İyi Gizem ve Gerilim Filmleri 2022 8
En İyi Gizem ve Gerilim Filmleri 2022 13

7. ‘Karanlık Yerler’ (2015)

Oyuncular: Charlize Theron, Nicholas Hoult, Chloë Grace Moretz, Tye Sheridan, Sterling Jerins, Corey Stoll ve Christina Hendricks

Gone Girl yazarı Gillian Flynn’in aynı adlı romanından uyarlanan Karanlık Yerler, annesi ve kız kardeşleri çocukken vahşice öldürülen Libby’ye odaklanıyor. Bir kız olarak, Libby, erkek kardeşini polisin katili olarak tanımlar, ancak yıllar sonra hikâyede başka bir şey olup olmadığını merak etmeye başlar.

Arkadaşlarınızla İzleyebileceğiniz En İyi Gizem ve Gerilim Filmleri 2022 9
En İyi Gizem ve Gerilim Filmleri 2022 13

8. ‘Bıçaklar Çekildi’ (2019)

Oyuncular: Daniel Craig, Chris Evans, Ana de Armas, Jamie Lee Curtis, Michael Shannon, Don Johnson, Toni Collette, LaKeith Stanfield, Christopher Plummer ve Katherine Langford.

Ünlü yazar Harlan Thrombey intihar ederek ölür. Dedektif Benoit Blanc (Craig) araştırmak için tutulmuştur, ancak bu ailedeki kesinlikle herkesin bir amacı vardır. Hikâye ilerledikçe, olay örgüsü sıra dışı bir hal alır. Bu, klasik türde modern bir dönüşün müthiş bir örneği.

Arkadaşlarınızla İzleyebileceğiniz En İyi Gizem ve Gerilim Filmleri 2022 10
En İyi Gizem ve Gerilim Filmleri 2022 13

9. ‘Kapan’ (2017)

Oyuncular: Daniel Kaluuya, Allison Williams, Bradley Whitford, Catherine Keener, Caleb Landry Jones, Marcus Henderson, LaKeith Stanfield ve Lil Rel Howery.

Bu muhtemelen ilk olarak bir korku filmi ve ikinci olarak bir cinayet gizemi olarak sınıflandırılır. Ancak büküm, bu listedeki herhangi bir film kadar zorlayıcı. Chris (Kaluuya), kız arkadaşının (Williams) ailesiyle buluşmaya gider, ancak sonraki davranışları tuhaf görünmektedir. O zaman işler çok daha tuhaf bir hal alır. Filmin ırkçılık, ayrıcalık ve sınıfçılık hakkında sorduğu sorular ürkütücü ve ilk sahnede kaçırılan adama ne olduğu da dahil olmak üzere verdikleri cevaplar daha da korkunç. Bunu bir korku filmi olarak izlediyseniz, gizem için tekrar izleyin.

Arkadaşlarınızla İzleyebileceğiniz En İyi Gizem ve Gerilim Filmleri 2022 11
En İyi Gizem ve Gerilim Filmleri 2022 13

10. ‘Rebecca’ (1940)

Oyuncular: Laurence Olivier, Joan Fontaine, Judith Anderson, George Sanders ve Gladys Cooper.

Klasik cinayet-gizemlerinin habercisi olan Hitchcock, (adapte edilmesi çok zor olduğu bilinen) kitabı büyük bir etkiyle ele alıyor. Kocasının ilk karısı gizemli koşullar altında ölen genç bir gelin hakkında. Onu kim öldürdü? Ve neden?

Arkadaşlarınızla İzleyebileceğiniz En İyi Gizem ve Gerilim Filmleri 2022 12
En İyi Gizem ve Gerilim Filmleri 2022 13

11. ‘Çığlık’ (1996)

Oyuncular: David Arquette, Neve Campbell, Courteney Cox, Matthew Lillard, Rose McGowan, Skeet Ulrich ve Drew Barrymore.

Gizlice cinayet-gizemleri kanalize eden korku filmlerinden bahsetmişken, bu klasik, “Korkunç Ghostface kim?” diye soran bir kimliğe sahip bir meta-slasher filmidir. Ayrıca, Drew Barrymore’lu o ikonik ilk sahne, film tarihindeki en iyi tuzaklardan biridir ve devamı için mükemmel bir kurulum.

Arkadaşlarınızla İzleyebileceğiniz En İyi Gizem ve Gerilim Filmleri 2022 13
En İyi Gizem ve Gerilim Filmleri 2022 13

12. ‘Biz’ (2019)

Oyuncular: Lupita Nyong’o, Winston Duke, Elisabeth Moss ve Tim Heidecker.

Jordan Peele’nin Get Out’taki süper başarılı devamı. Kötü görsel ikizler herkesi öldürmeye gelir ve nereden geldikleri ve motivasyonlarının ne olduğu belli değildir. Ürkütücü, dolambaçlı ve beklenmedik birkaç sürpriz var, bu yüzden gizemi kendiniz mahvetmeyin ve izleyin.

Arkadaşlarınızla İzleyebileceğiniz En İyi Gizem ve Gerilim Filmleri 2022 14
En İyi Gizem ve Gerilim Filmleri 2022 13

13. ‘Oyun Gecesi’ (2018)

Oyuncular: Jason Bateman, Rachel McAdams, Billy Magnussen, Sharon Horgan, Lamorne Morris, Kylie Bunbury, Jesse Plemons, Michael C. Hall ve Kyle Chandler.

Tamam, teknik olarak bu bir cinayet gizemi olarak başlamaz, bir adam kaçırma gibi: Max (Bateman) ve Annie (McAdams) oyun gecesinde profesyoneldirler- sonra Max’in erkek kardeşi Brooks (Chandler) “sürükleyici” bir gizem oyununa ev sahipliği yapar. Çift ve arkadaşları neyin gerçek neyin gerçek olmadığını anlamalı ve film muhteşem bir şekilde halıyı altımızdan çekip alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles