Anka 1
Rolİnsansız hava aracı 
İnsansız savaş hava aracı
Ulusal kökenTürkiye
Üretici firmaTürk Havacılık ve Uzay Sanayii
İlk uçuş30 Aralık 2010
GirişNisan 2013
DurumHizmette [
Birincil kullanıcılarHava Kuvvetleri 
Emniyet Genel Müdürlüğü
Üretilen model2010 ve Güncel
Üretilen sayı8
Program maliyeti200 milyon ABD Dolarından fazla

TAI Anka, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçları için Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) tarafından geliştirilen insansız hava aracı ailesidir. Temel Anka-A, Orta İrtifa Uzun Dayanıklılık (MALE) İHA olarak sınıflandırılmıştır. 2000’li yılların başında taktiksel gözetim ve keşif misyonları için tasarlanan Anka, şimdi sentetik açıklık radarı, hassas silahlar ve uydu iletişimiyle modüler bir platforma dönüşmüştür. Uçağın adı Zümrüd-ü Anka (Anka kuşu).

TASARIM

TUAV sistemi üç hava aracı (A / V), Yer Kontrol İstasyonu (GCS), Yer Veri Terminali (GDT), Otomatik Kalkış ve İniş Sistemi (ATOLS), Taşınabilir Görüntü Söndürme Sistemi (TIES), Uzak Videodan oluşmaktadır. Terminal (RVT) ve çeşitli Yer Destek Ekipmanı (GSE).

Olumsuz hava koşulları da dahil olmak üzere gece ve gündüz görevleri için tasarlanan TUAV sistemi, gerçek zamanlı görüntü istihbarat, gözetleme, keşif, hareketli / kırtasiye hedef belirleme, tanıma, tanımlama ve izleme görevlerini gerçekleştirir. [3]

TUAV sistemi, diğer potansiyel yük ve görevleri desteklemek için açık bir mimariye sahip olsa da, mevcut proje kapsamında hava aracı aşağıdaki yükleri gemide taşımak üzere yapılandırılmıştır: [4]

-Elektro-optik Renkli Gündüz Kamerası (EO Day TV)
-Elektro-optik / İleriye Bakış Kızılötesi / Lazer telemetre / Lazer İşaretleme ve Spotter Kamera (EO / FLIR / LRF / LDS)
-Sentetik Açıklıklı Radar / Yer Hareketli Hedef Göstergesi (SAR / GMTI)
-Ters SAR (ISAR)


Kompozit gövdenin tamamı monoblok bir gövde, ayrılabilir kanat ve V-Tail, geri çekilebilir iniş takımı, yedek kontrol yüzeyleri, aviyonik ve yük bölmeleri ve servis kapılarından oluşur. Sandviç derisi yapısı, kompozit veya metal çerçeveler, kaburgalar ve destekler ile güçlendirilir. İtici tip ağır yakıt motoru tarafından tahrik edilen uçak, uçak yakıt tankları ve yakıt sistemi, buz koruma sistemi, çevre kontrol sistemi, aydınlatma sistemi, akü yedeğine sahip yedek elektrik sistemi ve kablo demeti sistemi ile donatılmıştır.

Platform aynı zamanda bir dijital uçuş kontrol sistemi, elektro-mekanik aktüatörler ve GPS, pitot statik, hava veri bilgisayarı, navigasyon sensörü, dönüştürücüler, sıcaklık, basınç, yer değiştirme sensörleri vb. Gibi uçuş kontrol sensörü sistemleriyle donatılmıştır.

Uçuş yönetim bilgisayarları ve yardımcı kontrol kutuları boyunca çeşitli görevler dağıtılmaktadır. Tanımlama ve iletişim birimleri ve arayüz bilgisayarları, gerçek zamanlı geniş bant iletişim kurmak ve test ve teşhis fonksiyonları sağlamak için kullanılır. Uçağın sivil hava sahasına entegrasyonu için iletişim sistemine bir hava trafik radyosu da entegre edilmiştir. Tüm uçuş kritik donanımları çift veya üçlü yedek halindedir ve arıza emniyetli tasarım için acil durum operasyonel senaryo modları göz önünde bulundurulur.

Havadaki ve yer tabanlı tüm uçuş kontrol yazılımları TAI tarafından geliştirilirken, yük taşıma donanımı ve yazılım ürünlerinin Aselsan ve Milsoft gibi ulusal taşeronlar tarafından geliştirilmesi amaçlanmıştır.

İHA operasyonları, yerli savunma şirketi Savronik tarafından geliştirilen, tam yedekliliğe sahip son derece sofistike yer kontrol sistemi ile desteklenmektedir. Hava aracının tüm görev segmentleri bir GCS tarafından yönetilebilir, izlenebilir ve kontrol edilebilir. Uçuş başlamadan önce önceden programlanmış bir görev planı yüklenebilir veya uçuş sırasında değiştirilebilir.

Yüklerin tüm görüntü akışı gerçek zamanlı olarak görüntülenebilir ve kaydedilebilir ve yüklerin tümü GCS’den kontrol edilebilir. ATOLS, hava aracının, iniş ve kalkıştaki en kritik aşamalar da dahil olmak üzere operatör müdahalesi olmadan çalışmasını sağlar.

TIES’de hantal görüntü verilerinin analiziyle değerli zeka bilgileri elde edilebilir. TIES operatörleri uçuş öncesi veya uçuş sırasında istihbarat görevlerini başlatabilir. Rafine bilgiler, merkeze bir TUAV sistemleri ağını izlemesinde yardımcı olmak ve toplanan istihbarat bilgilerinden yararlanmak için üst komut katmanına akar. TUAV sisteminin bir diğer arayüzü, hedef bölgeye yakın diğer dost birimlerin TUAV hava aracının yayınladığı gerçek zamanlı görüntüleri kullanabileceği RVT’dir.

GELİŞTİRME

Türk Silahlı Kuvvetlerinin keşif gereklilikleri için yerli Orta İrtifa Uzun Ömürlü (MALE) İnsansız Hava Aracı (İHA) sisteminin geliştirilmesi ile ilgili sözleşme 24 Aralık 2004 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Program çerçevesinde, toplam üç prototip ve yer sistemleri, prototip geliştirme aşamasının bir parçası olarak 2011 ortalarında tasarlanacak, geliştirilecek, üretilecek ve test edilecektir. Daha sonra, 2012 yılında, Anka-A’nın seri üretim aşaması başlatılacak ve Türk Hava Kuvvetleri için ek 10 sistem (30 hava aracı anlamına gelen) inşa edilecektir.

30 Aralık 2010 tarihinde, ilk TAI Anka insansız hava aracı, 15: 45’te yerel seferde 14 dakikalık bir seyirle ilk uçuşunu tamamladı. [7] Savunma Bakanı Vecdi Gönül, uçuşu onayladı. 5 Mayıs 2011 tarihinde, TAI, Anka’nın test uçuş videosunu yayınladı. [9] Anka-A 2h 30m test ve kalibrasyon görevini üstlendi. Turkish Aerospace Industries, 25 Ekim 2011 tarihinde, ANKA’nın sonraki uçuş ve iniş testlerini başarıyla tamamladığını ve şimdi 2012’den beklenenden çok daha önce Türk Hava Kuvvetleri envanterinde olacağını açıkladı. TAI tarafından yayınlanan görüntüler, ANKA’nın inişini, kaza inişleriyle ilgili tüm spekülasyonları başarılı bir şekilde dinlendirmek için başarıyla gösteriyor.

22 Kasım 2011 tarihinde, Anka, 6 saatlik 20.000 fitte takip test uçuşunu gerçekleştirdi. Araç, ilk kez otomatik kalkış ve iniş sistemini gösterdi. 5 Ocak 2012 tarihinde, Savunma Sanayii İcra Komitesi, 10 Anka aracının seri üretimi için Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ile görüşmelere başlaması için Savunma Sanayii Müsteşarlığına izin verdi. 27 Eylül 2012 tarihinde, bir Anka prototipi teknik bir sorun nedeniyle uçuş testi sırasında düştü. 20 Ocak 2013 tarihinde Anka, Türk Hava Kuvvetleri tarafından kabul testlerini tamamladı. Kesin kabul testleri Ankara yakınlarında yapıldı ve 18 ‑ saat 200 uzunluğunda, 200 km’lik bir halka uçuşu gerçekleştirdi. Testler ayrıca olumsuz hava koşullarında bir gece inişini de içeriyordu. Anka 140 saatten fazla uçtu ve 26.000 feet yüksekliğe ulaştı.


13 Mayıs 2013 tarihinde, Pakistan Havacılık Kompleksi, Kamra, IDEF 2013’te İstanbul’da düzenlenen Anka UAV parçalarının ilk partisini Türkiye Havacılık ve Uzay Sanayii’ne devretti. 6 Aralık 2013’te bir başka Anka İHA günübirlik bir gün uçuş sırasında Türkiye’nin güneydoğusuna düştü.


Anka + A
19 Temmuz 2012’de, Türk Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK), Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin, Anka İHA’nın “Yüksek Avcı Katında Uzun Süreli Dayanıklılık” versiyonunun tasarımı ve geliştirilmesi için araştırma ve geliştirmeye başladığını duyurdu. Anka + A. Anka + A’nın, Roketsan’ın Cirit füzeleri taşıması planlandı. Anka + A UCAV’ın motorları henüz belirlenmedi. Daha güçlü turbo motorlara sahip olabilir veya gaz türbini motorlu olabilir. Anka + A UCAV’ın ağırlığı, Anka Blok A’nın 1.5 tona kıyasla 4 tonun üzerinde olacaktır. UCAV’ın 7–10 Mayıs 2013 tarihlerinde IDEF’13 etkinliklerinde halka sunulması bekleniyordu.

Yapılandırmalar
Türkiye Savunma Sanayii Müdürlüğü, Anka’nın gelişmiş varyantlarını daha büyük yük kapasitesiyle vurguluyor ve A Blok yeteneklerini aşağıdaki özelliklere genişletiyor:

-SATCOM
SIGINT [24]
–Havadan yere ve havadan havaya füze entegrasyonu
-Yetkiliye göre Anka, gelecekte yerel şirketlerin işbirliğiyle TUSAŞ Motor Endüstrileri (TEI) tarafından geliştirilen 155 beygirlik yerli turbo motoruna sahip olacak.

ANKA B

SAR Radarlı Anka B Blok.
30 Ocak 2015 tarihinde, ANKA-B ilk uçuşunu başarıyla tamamladı. Anka Blok B, Anka Blok A’nın geliştirilmiş bir versiyonudur. UAV, platformun elektro-optik / kızılötesi sensörüne ek olarak bir Aselsan sentetik açıklık radarı / yer hareket eden hedef gösterge yükü taşır. İlk uçuş sırasında, Anka-B başarıyla “temel çalkantılı” ve otomatik iniş yaptı. Anka Blok B ayrıca, yüksek çözünürlüklü istihbarat verilerini üsse geri alan ve hatırlatan SAR / ISAR / GMTI radarı (Anka A’nın kameralarına ek olarak) içeren Anka-A’nınkinden daha büyük bir taşıma kapasitesine sahiptir. [26] Anka Blok B, yakın bir gelecekte platformun silahlanmasının önünü açtı. Anka Blok B, deneme uçuşlarında 30.000 feet, 26 saat ve 200 km yarıçapı geçmiştir. Türk Hava Kuvvetleri, 2013 yılında 10 Anka B Bloku’nu 300 milyon dolara emretti.

ANKA-S

SATCOM için modifiye radome ile Anka-s.
ANKA-S, ANKA’nın seri üretim yapılandırmasıdır. ViaSat’ın VR-18C Highpower SATCOM anteni ve ulusal uçuş kontrol bilgisayarı ile donatılmıştır. Blok A ve Blok B gibi, Anka-S de Thielert Centurion 2.0S tarafından desteklenecek. Öte yandan, Turkish Engine Industries (TEI), dizel ve JP-8 jet yakıtı ile çalışabilen ulusal bir motor geliştiriyor.

25 Ekim 2013 tarihinde, Türkiye Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), 10 Anka-S İHA ve 12 yer kontrol istasyonunu 290 milyon dolara (220.6 milyon $ + 137 milyon TL) sipariş etti. İHA’lar üç partide (2 + 4 + 4) teslim edilir. İlk partinin Mart 2017’de teslim edilmesi planlandı. 2017’de toplam 6 uçak teslim edilmesi planlandı.

2016 yılında, medya TAI’nin silahlı kuvvetler için 4 Anka-S İHA ürettiğini bildirdi. Bu uçakların ilk ikisinde StarFIRE 380-HDL FLIR yükü bulunuyordu. Ancak bunlar daha sonra Aselsan CATS ile değiştirilecektir.

17 Ağustos 2018’de Savunma Sanayii Müdürlüğü, Anka-S’nin ilk canlı yangın testini tamamladığını açıkladı. Platform, Roketsan tarafından geliştirilen MAM-L mühimmatıyla test edildi. [29] Eylül ayında, Türkiye’nin savunma sanayi otoritesi direktörü İsmail Demir, Aselsan CATS optik sistemi ile donatılmış ilk Anka-S’nın bir fotoğrafını paylaştı. [30] TAI Eylül 2018’de Türk Hava Kuvvetlerine 2 ANKA-S daha sundu, [31] Türk Hava Kuvvetleri Anka-S envanterini 8 uçağa yükseltti. TAI, 2019’dan önce Türk Hava Kuvvetlerine toplam 10 Anka-S teslim etmeyi planlıyor. [32]

ANKA-ı

https://m.youtube.com/watch?v=pyoP8HJcJ4g

Kullananlar

-Türkiye: Türk Hava Kuvvetleri – 10 aktif (Planlanan 40)


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Social profiles
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x