Android’e Market Harici Uygulama Yükleme Nereden? Nasıl Yapılır?

Android'e Market Harici Uygulama Yükleme Nereden? Nasıl Yapılır? 1

Android’e Market Harici Uygulama Yükleme Nereden? Nasıl Yapılır?

Android telefonlarımızda uygulamalarımızı indirmek ve daha sonrasında da güncelleştirmelerini yapmak için Google Play Store uygulamasını kullanıyoruz. Fakat bazı programlar Play Store’da bulunmuyor, bulunsa dahi belli bir zaman sonra Google, kendi firma politikalarına uymadığı gerekçesi ile uygulamaları play store bölümünden kaldırabiliyor. Bunun için de market haricinde uygulamalarımızı Android telefonumuza indirmek gerekebiliyor. Android sisteminin en önemli ve yararlı özelliklerinden biri de bu; uygulamaları apk dosyası olarak cihazımıza indirebiliyoruz. Fakat indirme işlemi için birkaç ayar yapmak gerekiyor.

Android’e Market Harici Uygulama Yükleme Nereden? Nasıl Yapılır?

İndirmek istediğimiz uygulamanın apk halini İnternet’te arama motorlarında aratıp bulduktan sonra cihazımıza indiriyoruz. İndirme işlemi sona erdikten sonra Android cihazımız APK dosyasının kurulumuna geçiyor. Kuruluma başladığı anda ise bir uyarı karşımıza çıkıyor: “bilinmeyen kaynaklardan uygulama yüklenmesi”. Bu uyarının sebebi ise Android cihazların indirmeleri sadece Google Play Store ile algılıyor olmasıdır. Android cihazımız dan ayarlar bölümüne gelip, güvenlik kısmını buluyoruz. Daha sonra “bilinmeyen kaynaklardan yükleme yapmaya izin ver” seçeneğini seçiyoruz. Artık cihazımız apk dosyasını rahat ve sorunsuz bir şekilde kurup yükleyebilir. Bazı anti-virüs programlarının apk dosyalarına karşı engellemeleri olabilir, bunun için de anlık olarak anti-virüs programımızı devre dışı bırakabiliriz.

İndirdiğiniz apk dosyasını bulamıyor musunuz? Dosya yöneticinize girerek indirdiğiniz apk dosyasını bulup yüklemesini yapabilirsiniz. Dosyayı bu kısımdan açmanız gerekebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles