Alışveriş siteleri artık devlet kontrolünde olacak!

Alışveriş siteleri artık devlet kontrolünde olacak! 1

Yapılan yeni düzenlemeye göre artık her önüne gelen bir e-ticaret sitesi açamayacak. Açılan alışveriş sitelerini devlet bilecek ve vatandaşa duyuracak.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, alışveriş sitelerine yeni düzenleme getirdi. Artık her önüne gelen yeni bir  alışveriş sitesi açamayacak. Tüm alışveriş siteleri ile onlara bağlı mobil siteler ve mobil uygulamalar bakanlığa bildirilecek ve kayıt altına alınacak. Bu amaçla, Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBİS) kurulacak. Alışveriş siteleri, bakanlığın talep ettiği tüm verileri bu sisteme girecek.

Alışveriş siteleri ve mobil uygulamalar tarafından TC kimlik, vergi kimlik ve MERNİS numaraları bildirilecek. Her alışveriş sitesi, kayıtlı elektronik postaya sahip olacak. Habertürk’ten Denizçiçek’in haberine göre Bakanlığa, elektronik ticaretin türü, diğer ticari faaliyetler, alışveriş sitesinde satılan mal ve hizmetlerin türü de belirtilecek. Siteler, müşteriye sundukları ödeme yöntemlerini de bakanlığa bildirecek. Kargo ve lojistik işletmecilerine yönelik bilgi, bakanlığa sunulacak. İnternet siteleri, 1 Haziran 2017’ye kadar kayıt altına alınacak.

Bakanlık da sitelere ilişkin gerekli gördüğü bazı bilgileri, internetten duyuracak. Uygulama, bakanlık tarafından hazırlanan tebliğ taslağının yayımı ile yürürlüğe girecek.

Bakanlık yetkilileri, bildirimde bulunan işletmelerin internet adresleri ile bakanlıkça gerekli görülen diğer bilgilerin “www.eticaret.gov.tr” adresinden yayınlanacağını söyleyerek, böylece internetten alışveriş yapan vatandaşların bilgilendirileceğini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles