4G ihalesi neden ertelendi, Direkt 5G’ye mi geçiyoruz? İşte cevap!

4G ihalesi neden ertelendi, Direkt 5G'ye mi geçiyoruz? İşte cevap! 1

5g-huawei-samsung

4G ihalesinin ertelenmesinin ardından ortaya çıkan bir çok iddia kafaları karıştırmıştı. Bunun üzerine eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, 26 Mayıs’ta yapılacağı duyurulan 4G ihalesinin 26 Ağustos 2015 tarihine ertelenmesini değerlendirdi.

“Bu ihale 4G ihalesi değil 4.5 G ihalesi!”
Yapılacak ihalenin aslında bir 4G ihalesi olduğunu belirten Elvan, “Basında oldukça yanlış bir algıya neden oldu. Teknoloji serbest ihale, bu tüm teknolojilere açık olan bir ihale, 5G de bu ihalenin kapsamında olan bir husus. Türkiye olarak biz artık 3G’de olduğu gibi daha ileri seviyede, bir anlamda 4.5G ile piyasaya gireceğiz” olduğunu söyledi. Elvan, konuşmasının devamında;

4G VE 5G ihalesi aynı anda yapılacak!
“3G çıktıktan sonra 3G’nin gelişmişi piyasaya girdi ve biz o gelişmiş 3G ile birlikte devam ettik. 4G şu anda birçok ülkede uygulama aşamasında ama 4G’nin biraz daha ileri düzeyi olan advance olduğunu söyledikleri seviyede olan, bir anlamda belki vatandaşlarımızın anlayacağı dilden söylemem gerekirse bu ihale bir anlamda 4.5G ile 5G ihalesi olacak, önü açık bir ihale, yani teknoloji serbest bir ihale olacak. Dolayısıyla 5G’nin yürürlüğe girmesi ve hazır olması halinde de operatörlerimiz doğrudan 5G’ye geçme imkanı bulacaklar. 3 ay sonra 26 Ağustos 2015 tarihinde 4.5G ile 5G ihalesi birlikte yapılacak.” olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles