4.5G ve 5G için Başbakan’dan önemli açıklamalar!

4.5G ve 5G için Başbakan'dan önemli açıklamalar! 1

Yakında tanışacağımız 4.5G ve en yeni teknoloji olacak olan 5G için hükümetten açıklama gerçekleştirildi.

Prof.Doktor Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan 64.Hükümet programı çerçevesinde yapılacak çalışmalar kamuoyu ile paylaşıldı. Ekonomiden, istihdama, polislikten, teknolojiye kadar bir çok alanda yapılması planlanan önemli projeleri açıklayan Başbakan Davutoğlu, asgari ücretin 1.300 TL olması gibi sevindirici gelişmeleri sıralarken, 4.5G ve 5G teknolojileri ile ilgili de verdi.

1 Nisan 2016’da hizmete girecek olan 4.5G teknolojisi ile hayatımızda özellikle internet anlamında büyük yenilikler olacak. İnternet üzerinden yayın yapan kanalların, tv’lerin, yayınların kaliteleri en az 2 katına çıkacak, program, dosya, film indirme süreleri 10 kat hızlanacak, görüntülü konuşma işlemi donmalara takılmadan gerçekleşecek. Tabi bunlar pratikte olması beklenen gelişmeler.

4.5G ve 5G’de yerli imzası!

Başbakan Davutoğlu 64.Hükümet programında 4.5G ve 5G teknolojileri ile ilgili: ” 4,5 G mobil elektronik haberleşme hizmetlerinin yaygınlaştırılmasını sağlanacak. 4,5 G mobil elektronik haberleşme altyapısına yönelik Ar-Ge çalışmalarını ve ekipmanlarının yurt içinde üretilmesini teşvik edilecek. 5 G mobil elektronik haberleşme altyapısına ilişkin Ar-Ge ça­lışmalarını desteklenecek” açıklamalarını yaptı.

Böylece 4.5G teknolojisinde yer yapım altyapı hizmete geçirilecek, ekonomiye katkıda bulunulacak.Henüz dünyada testleri süren ve kullanılmayan 5G teknolojisi için de araştırma geliştirme faaliyetleri yapılacak, 5G teknolojisini dünyada kullanan ilk ülkelerden biri Türkiye olacak. (İnşAllah)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles