300 bin TL’ye kadar faizsiz yerli makine alabilirsiniz!

300 bin TL'ye kadar faizsiz yerli makine alabilirsiniz! 1

Dünya gazetesine konuşan KOSGEB idare başkanı, yerli makine almak isteyen girişimcilere 300 bin TL’ye kadar faiz yardımı yapılacağını söyleyerek.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) bugüne kadar 500 bini aşkın kişiye girişimcilik eğitimi verdi, bu kişilerin 28 binden fazlası ise bugün kendi firmainin patronu. Dünyanın teknoloji devi firmalerinin önemli bir kısmının 18 yaşında kurulduğuna dikkat çeken KOSGEB Başkanı Recep Biçer, Türkiye’de de meslek liselerinde girişimcilik eğitimi verildiğini, mezunların da sertifikaya sahip olduğunu söyleyerek. Recep Biçer, makine alımlarında 300 bin liraya kadar kredi faiz desteği sağlanacağı bilgisini verdi.

Ankara Sohbetleri’ne konuk olan Recep Biçer, Dünya gazetesinin  sorularını cevaplandırdı.

Yenileme yatırımlarına da destekleriniz olacak mı?

İmalat sektöründeki firmaların makine teçhizatını değiştirmelerine dönük olarak bankalardan kullanacakları kredilere kredi faiz desteği verme şekilde bir çalışmamız var. Şimdi öyle firmalar var ki. mesela işleri düzgün ama 20 senelik makinelerle üretim yapıyor. Bu durumda doğal olarak dünyadaki rakipleriyle yarışamıyor. 1 milyon liralık makineye ihtiyacı olanlar bunu alabilmek için ihtiyaç duydukları krediyi anlaşma yapacağımız bankalardan temin edecekler ve bu kapsamda biz de 300 bin liraya kadar kredi faiz desteği sağlayabileceğiz. Destekle ilgili bankalardan ve katılım bankalarından teklif alacağız. Desteğe konu makinelerin yerli olması şartı arayacağız. Böylece hem firmaler, hem yerli makine üreticileri desteklenmiş olacak, istihdama da ciddi katkı sağlayacak.

Yeni destek mekanizmaları kurulacak mı? Yoksa uygulamadakiler mi geliştirilecek? Yeterli kaynağınız var mı?

Önümüzdeki dönemde tabiiki yeni projelerimiz olacak. Ancak, KOBİ- GEL’i gözlemleyip eksiklerimizi de belirliyoruz. Bu çalışmalar ışığında yapabileceğimiz açılımla, kurguyu geliştirmeye çalışacağız. Şu anda Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız başta olmak üzere tüm hükümetimizden önemli destek görüyoruz. Ekonomik gidişata bağlı olmakla birlikte, destek miktarımızın da artacağını bekliyoruz. İşletmelere daha kaliteli hizmet verecek yapıya kavuştukça talep de doğru orantılı olarak artacak. Başarılı olan örnek işletmeleri de kamuoyu ile paylaşmaya başlayacağız.

Kaynak konusunda yurtdışında da çalışma yapıyor musunuz?

Avrupa Yatırım Fonu ve Hazine ile birlikte çalıştığımız Türkiye Büyüme ve İnovasyon Fonu var. Bu fon doğrudan bize değil, sektörlere kaynak sağlıyor. Toplam bütçesi 200 milyon euro olan fona, bizim taahhüdümüz 60 milyon euro. Ancak buradan alınan destek kaldıraç mekanizması görüyor, verilen paranın en az 3-5 katı piyasaya ve KOBİ’lere kazandırılıyor.

Kaynak: http://www.dunya.com/ekonomi/ekonomi-diger/yerli-makine-aliminda-300-bin-tlye-kadar-faiz-destegi-308352h.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles