100 veya Daha Az Kelimeyle SEO Tanımı

100 veya Daha Az Kelimeyle SEO Tanımı 1

Arama motoru optimizasyonu (SEO) oldukça basit görünüyor. Birkaç anahtar kelime seçiyorsunuz ve iş tamam! Sayfanız SEO için optimize edilmiş, değil mi?

Yani pek öyle değil 🙂

Birçok insan SEO’nun temel ilkelerini anlıyor, ancak son on yılda çok şey değişti.

Bugün bildiğimiz ve sevdiğimiz SEO, 10 yıl önce bildiğimiz ve sevdiğimiz (veya nefret ettiğimiz) SEO değil. İşte bu yüzden SEO, pazarlamacıların tanımlamaya ve yeniden tanımlamaya devam etmesi gereken bir şeydir. İşte 100 kelimenin altında kısa bir tanım:


SEO Nedir?

SEO, arama motoru optimizasyonu anlamına gelir – bu kadarı aynı kaldı. Web sitenizin arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olan teknikleri ifade eder. Bu, markanızın, ürününüzün veya hizmetinizin Google, Yahoo! ve Bing gibi arama motorları aracılığıyla sağlayabileceği çözümler arayan kişiler için web sitenizi daha görünür hale getirir.

Aynı kalmayan şey, sıralamalarımızı iyileştirmek için kullandığımız teknikler. Bunun, bu şirketlerin sürekli olarak değiştirdiği arama algoritmalarıyla ilgisi var.

İşte bugün bu kritik uygulama hakkında sık sorulan diğer bazı sorular.

Dahası: Yine de site sayfalarınızın SEO’sunu iyileştirmenin bir sürü yolu var. Arama motorları, başlık etiketleri, anahtar kelimeler, resim etiketleri, dahili bağlantı yapısı ve gelen bağlantılar (geri bağlantılar olarak da bilinir) gibi öğeleri arar. Ve bu sadece birkaç isim.

Arama motorları ayrıca sitenizin SERP’lerinde ne kadar üst sıralarda olması gerektiğini belirlemek için site yapısına ve tasarımına, ziyaretçi davranışına ve diğer harici, site dışı faktörlere bakar.

Dahası: Günümüz SEO’sunda, sizi arayan kişilere ulaşmak için mümkün olduğunca çok anahtar kelime ekleyemezsiniz. Aslında, bu aslında web sitenizin SEO’suna zarar verecektir, çünkü arama motorları onu anahtar kelime doldurma olarak tanıyacaktır – veya bir kişinin sorusuna cevap vermek yerine özellikle o anahtar kelime için sıralamak için anahtar kelimeler ekleme eylemi.

Günümüzde anahtar kelimelerinizi içeriğinizde doğal olmayan veya zorlama olmayacak şekilde kullanmalısınız. Sihirli bir sayı yoktur — her şey anahtar kelimenizin ve makalenizin uzunluğuna bağlıdır — ancak bunu zorladığınızı düşünüyorsanız, onu görmezden gelmek ve doğal olarak yazmaya devam etmek daha iyidir.

Dahası: Yeni bir site sayfası veya blog yazısı oluşturmadan önce, muhtemelen anahtar kelimelerinizi yazınıza nasıl dahil edeceğinizi düşünüyor olacaksınız. Sorun değil, ama tek odak noktanız bu olmamalı – hatta birincil odak noktanız. İçerik oluşturduğunuzda, odak noktanız şu olmalıdır: niyet İçeriğinize bir anahtar kelimeyi (uzun kuyruk veya kısa kuyruk) kaç kez ekleyebileceğinizi değil.

Amacı tatmin etmek ve uzun vadede iyi bir sıralama elde etmek için SEO pazarlama stratejinizi anahtar kelimeler değil, konular etrafında oluşturun. Bunu yaparsanız, önemli anahtar kelimeler için doğal olarak optimize edebileceğinizi göreceksiniz. Hedef kitlenizi (diğer bir deyişle alıcı kişileri) ve onları ilgilendiren şeyleri anlamak, arama motorları aracılığıyla alakalı ziyaretçileri web sitenize çekmenin anahtarıdır.

Dahası: Son on yıldaki en büyük değişikliklerden biri, diğer kullanıcı davranışlarının, bir kullanıcının arama motorlarında gördüğü SERP’leri şekillendirme şeklidir. Ve bugün, sosyal medyanın organik trafik trend çizginiz üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Sadece birkaç yıl önce bile, içeriğinizi sosyal arama yoluyla kimin bulduğu bir fark yaratmıyordu. Ancak artık SEO, tweetleri, retweetleri, Google+ yazarlığını ve diğer sosyal sinyalleri dikkate alıyor.

Sosyal arama aynı zamanda size bağlı olan içeriğe ve kişilere öncelik verir. Bu, bir Facebook arkadaşı, Twitter takipçisi veya başka bir sosyal ağ üzerinden bağlantı anlamına gelebilir. Bazen sosyal arama, bir etkileyici tarafından paylaşılan içeriğe bile öncelik verir. Sosyal arama, ağınızın paylaşmanın önemli olduğunu düşündüğü içerikle ilgilenebileceğinizi anlar ve bu nedenle, genellikle karşınıza çıkar.

Tüm bunlar, SEO stratejinizi düşündüğünüzde, sosyal medya stratejinizin de bulmacaya nasıl uyduğunu düşünmeniz gerektiği anlamına gelir.

Dahası: Arama motoru optimizasyonunu “arama deneyimi optimizasyonu” olarak düşünün. Kullanıcılarınızın yalnızca web sitenizi bulması değil, web sitenizde kalmaları, içeriğinizle etkileşime girmeleri ve daha sonra geri gelmeleri de önemlidir. Doğrudan trafik, Google’ın gözünde yalnızca “sayfa yetkinizi” artırmaz; sizi organik olarak ilk keşfeden birini müşteriye dönüştürmek için daha fazla fırsat yaratır.

SEO aslında ziyaretçilerinizin web sitenizde kalıp kalmadığını ve diğer içeriklerle etkileşime girip girmediğini hesaba katar. Bir anahtar kelime için iyi sıralanırsanız ve alakalı olmayan bir ziyaretçiyi çekerseniz, bu aslında web sitenize yardımcı olmaz.

Ziyaretçilerinizi ve aradıkları içeriği, web sitenize kaç kişiyi çekebileceğinizden daha fazlasını düşünün.

Dahası: Geçmişte SEO başarısı, Google’ın ilk sayfasında üst sıralarda yer alıp almadığınızla ölçülürdü. Ancak bir dönem için iyi bir sıralamaya sahip olsanız bile, bu gerçekten sonuçları göreceğiniz anlamına mı geliyor?

Her zaman değil. İşletmeniz için ideal olmayan terimler için gerçekten iyi bir sıralamada olabilirsiniz. Böylece arama motorlarında üst sıralarda görünürsünüz, bir ton trafik alırsınız, ancak daha sonra web sitenizin ziyaretçileri, şirketinizin aradıklarının olmadığını anlar. Müşterileri bu trafikten dönüştürmezsiniz ve bu belirli anahtar kelime için yüksek sıralamalar aslında sonuçsuzdur.

Ayrıca, başarılı olmak için mutlaka ilk üç sırada olmanız gerekmez. Aslında, sonraki sayfalarda iyi sıralanırsanız, daha az trafikle birlikte yine de yüksek bir tıklama oranınız olabilir. Bu, sayfaları bu üst sıralara veya ikinci sayfadan çıkaramayan pazarlamacılar için harika bir haber.

Daha önce söyledik ve tekrar söyleyeceğiz: Sayfanıza gelen trafik miktarı, o trafiğin ne kadar nitelikli olduğundan daha az önemlidir.

Site hit arttırma yöntemleri 2022 Kolay, ücretsiz ve 15 adımda!

Dahası: Bir SEO maliyeti iki şeyden biri anlamına gelebilir: organik arama stratejinize yapılan yatırım veya Google AdWords gibi ücretli arama motoru pazarlaması (SEM) hizmetleri için ne kadar ödediğiniz. Web içeriğinizi optimize etmenize yardımcı olacak bir araç, danışman veya pazarlama ajansı için ödeme yapıyorsanız, faturanız aldığınız hizmetlerin derinliğine göre büyük ölçüde değişebilir.

Evet, 10.000$ kulağa korkutucu geliyor ancak günümüzde işletmelerin %40’ı SEO’ya ayda 1.000$’dan daha az harcama yapıyor.

Daha derine bakmak: Google AdWords’te ücretsiz bir hesaba kaydolarak Google SERP’lerinde en üst sıralarda yer almak için ödeme yapabilirsiniz. Ardından, sıralamada yer almak istediğiniz çeşitli anahtar kelimeleri seçecek ve bir kullanıcı sonucunuzu her tıkladığında Google’a ödeme yapacaksınız. Buna PPC arama motoru pazarlaması denir ve reklamlarınızın görünümü, altındaki organik sonuçlardan belirgin şekilde farklı olacaktır.

Google’da ücretli bir arama kampanyasının ortalama maliyeti, tıklama başına 1 dolardan az olabilir, ancak doğal olarak, anahtar kelime ne kadar popülerse, o kadar fazla ödeyebilirsiniz.

Hala 10 yıl öncekiyle aynı – onları kullanırsanız arama motorlarında daha iyi sıralamanıza yardımcı olacak bir dizi taktik. Değişen sadece şimdi kullandığımız taktikler. SEO konusunda yeniyseniz veya tazeleme kursu istiyorsanız, ücretsiz SEO yazılarımız ilginizi çekebilir.

SEO Nedir ve Nasıl Çalışır? 2022

Hızla değişen trendlerin zirvesinde kalmak ve nihayetinde arama motorlarının amacının, son kullanıcılarına, yani arama yapanlara mümkün olan en iyi deneyimi sunmak olduğunu unutmamak bizim elimizde. SEO stratejinizle bu hedefi göz önünde bulundurursanız, arama motoru algoritmalarının her bir nüansında tamamen güncel olmasanız bile, seçimlerinizin işe yaradığını göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles